Hoppa till innehåll

TV: Se danskens hole-in-one från 188 meter

Lucas Bjerregaard och Lucas Glover tog sig igenom hål 17 på Bethpage Black utan att behöva använda puttern.

Jesper Johansson

Söndagsvarvet på Bethpage Black blev händelserikt.
Vinnaren Brooks Kopeka var när att tappa en enorm ledning de sista nio hålen men lyckades ta sig ut svackan för att vinna sin fjärde major på sina åtta senaste majorstarter.

Hatiska publiken triggade Koepka

Men det var inte bara ledarbollen som bjöd på drama. Några bollar framför Koepka och Harold Varner III spelade Lucas Glover och Lucas Bjerregaard. Duon bjöd på en rejäl show på hål 17.

Glover inledde hålet genom att slå ett för långt inspel som hamnade i greenbunkern bakom hålet. Därefter fick hans namne kliva upp på tee och gjorde det med en järnsexa i hand. Från 188 meter sänkte han utslaget för en hole-in-one.

Och som om inte det vore nog med drama klev sedan Lucas Glover ner i bunkern och lyckades sätta det slaget.

Se här:


De båda spelarna tog sig alltså igenom hål 17 på söndagen tre under par och helt utan att putta. De båda slutade också på samma placering, delad 16, +3.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Se klippet: Åbergs mäktiga hole in one

Slog till med en hio på tredje hålet tredje ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg med nya klubbor i partävlingen – inledde med 60 slag

Här följer ni svenskarna runt om på världens golftourer.

Svensk Golf

Grant och Norrman delade tvåor i USA

Spännande svenskt läge inför helgen på båda tourerna i USA.

Svenskar har tätkänning i Barbasol Championship

Kinhult och Norrman visar fin form i Kentucky.

Bra start av Åberg – McIlroys första hole in one

Händelserik dag på världens tourer.

Svensk Golf