Hoppa till innehåll

TV: Rory träffade åskådare två gånger om

Räddades av publiken – leder inför sista ronden.

Martin Strömberg

 

Efter en kämpig dag runt Wentworth kunde Rory McIlroy till slut konstatera att han fortfarande är i ledningen av BMW PGA Championship. 

Det blev 71 slag tredje ronden men det hade kunnat vara betydligt värre.

– Det var en kamp idag men jag är stolt över att jag hängde i och fick ut så bra resultet som jag kunde med det spel jag hade idag, sa McIlroy.

Hans andraslag på sjätte hålet – från under ett träd – träffade en kvinna på handen och stannade när den var på väg mot ännu större problem.

Kvinnan hade tydliga smärtor men återhämtade sig efter att ha fått is på handen.

På sista hålet var det dags igen.

Rorys hookade spoon från tee träffade en kvinna någonstans i huvudtrakten och stannade i spel. Därifrån gjorde nordirländaren sedan birdie.

Inte heller denna gång verkade McIlroys slag ha skadat åskådaren som log och skrattade när Rory kom fram och bad om ursäkt.

McIlroy delar ledningen inför sista ronden med italienaren Francesco Molinari, som hade 66 slag tredje ronden.

– Jag kommer att behöva spela betydligt bättre än jag gjorde idag om jag vill vinna, sa McIlroy.

Alex Norén är delad trea medan Marcus Kinhult är delad elva inför söndagens spel.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter
Tournytt

Poulter: ”Hoppas fortfarande på en återkomst i Ryder Cup”

Ian Poulter utesluter inte en framtida roll i Ryder Cup.

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

Ny stark rond av Åberg i Dubai

Bara två slag från täten inför slutronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DP World Tour lanserar nytt pris i Rory McIlroys namn

Rory McIlroys bedrift att fullborda ett ”Career Grand Slam” hedras nu av DP World Tour – med ett nytt årligt pris uppkallat efter honom.

Rai starkast i Abu Dhabi

Norén bästa svensk på 17:e plats – är nia på Race to Dubai inför Tourfinalen.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.

Rory McIlroy: ”Folk minns Ryder Cup för fel saker”

Rory McIlroy vill ändra bilden av årets Ryder Cup. Nordirländaren tycker att Europas historiska seger i New York har hamnat i skymundan – av fel anledningar.