Hoppa till innehåll

TV: Norén om Tiger: ”Han var den gigantiska idolen”

Alex Norén får på nära håll se Tiger Woods comeback.

Jesper Johansson

På torsdag gör Tiger Woods comeback på PGA Tour.
Amerikanen avbröt sitt senaste försök att hitta tillbaka till världstoppen i februari, då han efter två rundor i Dubai var tvungen att avbryta sitt spel.

Mycket har hänt sedan dess.

Bland annat har han opererat ryggen för fjärde (!) gången och länge var det oklart när 14-faldige majorvinnaren skulle vara tillbaka igen.

Men under hösten publicerade Woods filmer på sina framsteg och snabbt började det gissas och viskas om när han skulle tävla igen.
I slutet av november visade det sig.

Tiger Woods meddelade att han, precis som förra året, spelar i Hero World Challenge på Bahamas och internet tappade fattningen.

Bara 18 spelare kommer till start i tävlingen och förutom Tiger Woods hittar vi Henrik Stenson och Alex Norén. Och Norén ser fram emot att se honom spela.
– När jag var 14 år började han spela på touren. Han var den gigantiska idolen, säger Alex Norén till svenskgolf.se/wp.

Och även om det är oklart hur bra Tiger Woods kommer spela ser svensken fram emot att se amerikanen på banan då han, enligt Alex Norén, är den störste.
– Det ska bli kul. Det har aldrig funnits någon som honom på golfbanan tycker jag, så det ska bli intressant att se.

Det återstår att se hur Tiger Woods står sig i det stjärnspäckade startfältet. När svenskgolf.se/wp pratade med Alex Norén var det två veckor till tävlingen på Bahamas och han själv visste vad han skulle träna på för att nå ett bra resultat.
– Får jag till lite bättre puttning och lite mer flyt i spelet så … Jag ska slipa mest på puttning och kanske vila lite. Då kan jag komma ut lite fräschare och vi får se hur det går.

Se TV-intervjun med Alex Norén: 

Samarbete med Hitpin Golf

Svenska Hitpin Golf satsar vidare – här är några nyheter

Svenska Hitpin Golf har sedan starten gått sin egen väg — golfbollar i tour-klass, designade i Sverige, till upp till 40 procent lägre pris än marknadens etablerade premium. Under 2026 satsar varumärket bredare med ny premiumhandske i cabretta-läder, helt ny sajt och uppgraderat tryck på logobollar för företagsmarknaden.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

golfspelare i svarta golfkläder
Tournytt

McDowell: ”Jag borde varit ärligare – det handlade om pengar”

Graeme McDowell ångrar delar av budskapet kring LIV Golf – och medger att pengarna spelade stor roll.

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du Åberg och Norén i majorgenrepet

PGA Tour-eliten laddar för ny major med Truist Championship på Quail Hollow.

Svensk Golf

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Lördagens raket: Alex Norén

Avancerade 26 placeringar efter lördagens näst bäst rond, 66 slag.

Ingen Åberg på Trump National Doral

Alex Norén ende svensk när PGA Tour återvänder till Blue Monster för signaturtävlingen Cadillac Championship.