Hoppa till innehåll

TV: Majorvinnarens hyllning till svensk golf

Majorvinnaren Alison Nicholas spelade sex Solheim Cup och har varit kapten för Europa. Nu ska hon leda Junior Solheim Cup-laget.

CM Hellsten

Fram till och med torsdag pågår Annika Invitational Europe på Halmstad GK. Där gör de 78 främsta damjuniorerna under 18 år upp och i potten finns ett wild card till Ladies European Tour-tävlingen ISPS Handa Ladies European Masters i Tyskland 7-9 september.

Alison Nicholas är på plats på Tylösand för att scouta spelare inför Junior Solheim Cup som avgörs i anslutning till Solheim Cup i augusti.

Klart: Tre nya år med Annika Sörenstams tävling

Engelskan vann US Open 1997 och majorvinnaren representerade Europa i Solheim Cup vid sex tillfällen.
2007 var Alison Nicholas vice-kapten till Helen Alfredsson på just Halmstad GK och 2011 var hon kapten när Europa besegrade USA på irländska Killeen Castle.

För tillfället finns sex svenskor bland topp-12 på Junior Solheim Cup-rankingen.
– Det är möjligt att vi också får se sex svenskor i laget, men det är inte jag som bestämmer. Det är en panel som tar ut laget. Svenskorna spelar verkligen bra golf och juniorprogrammet i Sverige är fantastiskt, säger Alison Nicholas i en intervju med Thomas Björn, presschef för Annika Invitational Europe.

Se hela intervjun här nedan: 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren annika sörenstam i en röd golftröja och mönstrad golfkjol
Tournytt

Sörenstam leder U.S. Senior Women’s Open

Annika Sörenstam öppnade med en bogeyfri 68-rond och leder U.S. Senior Women’s Open. Totalt fyra svenskor topp-10.

golfspelaren ludvig åberg med driver på golfbana
Tournytt

Åberg glänste trots stora problem från tee

Ludvig Åberg tappade slag från tee – men räddade upp ronden med vasst järnspel och briljant puttning.

golfspelaren marcus kinhult i varma golfkläder
Tournytt

Kinhult i ensam ledning – drömstart i Skottland

Marcus Kinhults ”fula 67:a” tog honom direkt upp i topp i veckans DP World Tour-tävling på Trump International Golf Links.

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nu startar sista pushen mot Solheim Cup

Hög tid att leverera – två svenskor i laget just nu.

Överlägsen vinnare på Upsala GK – svenskor tog viktiga poäng

Lauren Crump vann ANNIKA Invitational Europe med tio slag. Flera svenskor stärkte sina chanser till Junior Solheim Cup.

Europas bästa flickjuniorer samlas på Upsala

ANNIKA Invitational Europe spelas på Upsala Golfklubb. Tävlingen lockar Europas främsta flickjuniorer och är dessutom en kvaltävling till Junior Solheim Cup.

Göran Söderqvist

Ryder Cup- och Solheim Cup-lagen – enligt datan

Solheim Cup närmar sig och det är drygt ett år kvar till Ryder Cup. Så här skulle lagen se ut om datan fick avgöra.