Hoppa till innehåll

TV: Läcker HIO i Valspar Championship

Jason Kokrak slog till med ett läckert HIO under lördagen. Se slaget och fler höjdpunkter från PGA Tour här.

Erik Hallberg

Lördagen bjöd på en hel del golfgodis från Florida. 

Paul Casey spelade grym golf i jakten på att försvara sin titel från förra året och världsettan Dustin Johnson visade att han i allra högsta grad är med i matchen.

Men det var ändå Jason Kokrak som stal showen. På det 15:e hålet slog amerikanen till med tävlingens bästa slag hittills, ett HIO. Ettan i scorekortet innebar att Kokrak klättrade till en tredje plats, två slag bakom ledaren Casey och ett bakom Dustin Johnson.

Se Kokraks HIO och fler höjdpunkter från lördagen här: 


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna will mcgee och annika sörenstam
Tournytt

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.