Hoppa till innehåll

TV: Kolla in när Kevin Na gör en baklänges-lobb

Ska man spela The Open på Carnoustie så gäller det att förbereda sig på det mesta. Speciellt när banan spelas så torr och hård som den gör i år. Att hamna i någon av banans många bunkrar kan till och med få proffsen att se ut som amatörer. Men du kan också få besvärliga lägen runt … <a href="https://www.svenskgolf.se/tournytt/tv-kolla-in-nar-kevin-na-gor-en-baklanges-lobb/">Continued</a>

Michael Åhman
TV: Kolla in när Kevin Na gör en baklänges-lobb

Ska man spela The Open på Carnoustie så gäller det att förbereda sig på det mesta.

Speciellt när banan spelas så torr och hård som den gör i år.

Att hamna i någon av banans många bunkrar kan till och med få proffsen att se ut som amatörer.

Men du kan också få besvärliga lägen runt bunkerkanterna.

Kevin Na vet detta – och så ville han ha lite kul under träningsvarven på The Open-banan.

Han placerade sin boll i bakkanten av en bunker, ställde sig själv nere i sanden och slog ett baklänges-floppslag.

Rätt OK resultat, eller hur?


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.