Hoppa till innehåll

TV: Rory gjorde bogey efter psykningen

Nordirländaren fick oväntat sällskap på tee

Martin Strömberg

 

Precis när Rory McIlroy skulle slå sitt förstaslag på tredjeronden av Travlers Championship bestämde sig en ekorre för att vara med och leka lite.

Den sprang fram och tillbaks över tee och McIlroy fick vänta ett par minuter innan han slutligen kunde slå ut.

Det är oklart om det berodde på psykningarna men McIlroy slog utslaget i ruffen till höger och noterade en bogey på inledningshålet.

Det blev till slut en rond på ett under par och McIlroy är på en delad 15:e plats inför sista ronden.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana invid stilla havet
Tournytt

TourTempen – Bara en tidsfråga för Stenson

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

PURE Insurance Championship - Round Three
Tournytt

Stenson tvåa på Pebble Beach

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Lagergren bäst av svenskarna på Wentworth

Delade tiondeplatsen. Nedåt sista ronden för Åberg.

Så stor segerchans har Åberg

Bara tre spelare har större segerchans än Åberg, enligt Datagolf.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy om årets spelare: ”Beror på vad du värderar”

Vem har egentligen varit PGA Tour-säsongens bästa spelare? Rory McIlroy vill inte peka ut någon självklar favorit.

Här spelas alla herrmajors 2027

En ny och tre gamla majorbanor under 2027.

Åberg besviken: ”Har för dålig koll på var bollen tar vägen”

Letar efter formen inför årets sista major.

Åberg dominerade från tee

Jämn svensktart i Scottish Open – ingen över par.