Hoppa till innehåll

TV: Blixt & Lingmerth laddade med NHL-laget

Hur Jonas Blixt och David Lingmerth laddade inför FedExCup-slutspelet? Med ett träningspass med klassiska NHL-klubben New York Islanders.

CM Hellsten

På torsdagen startar FedExCup-slutspelet och den första turneringen spelas på Glen Oaks på Long Island.
Ön utanför Manhattan är hemvist åt det klassiska NHL-laget New York Islanders som i början av 80-talet vann fyra raka Stanley Cup.
Då fanns det flera svenska spelare på isen.
Det gjorde det under tisdagen också.

Så sänds FedExCup-slutspelet

Jonas Blixt och David Lingmerth har ett stort hockeyintresse. Duon fick tillsammans med kanadensaren Adam Hadwin chansen att ta på sig full mundering och genomföra ett träningspass med New York Islanders.
– Verkligen en rolig möjlighet att få gå ut på isen med några av New York Islanders spelare. Jag är minst sagt imponerad av dessa NHL-spelare. Själv var jag lite rostig men jag lyckades sätta några straffar, skriver David Lingmerth på sitt Instagramkonto.

Jonas Blixt spelade Sverigepucken och TV-pucken för Värmland innan han valde att satsa på golfen och är Färjestadsupporter.
David Lingmerth, som håller på regerande svenska mästarna HV71, fick chansen att spela hockey – på golfbanan när PGA Tour besökte Kanada.

PGA Tour sände live från Jonas Blixt och David Lingmerths träningspass med New York Islanders.

Se inslaget här: 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Lingmerth tar en paus: ”Måste prioritera min hälsa”

36-åringen har spelat med smärtor senaste åren och har nu kommit till en punkt där han inte kan fortsätta. 

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem svenskar jagar slutspelsplats

Det är dags för sista tävlingen innan strecket dras inför FedEx Cup-slutspelet.

Här är alla svenska segrar på PGA Tour

Ludvig Åberg blev den sjunde svenska spelaren att vinna två gånger på PGA Tour.

Svensk Golf

Drömrond av Blixt – leder i Illinois

Leder igen efter skadeproblem och formsvackor.

Då startar Lingmerth och Norén – försenat efter frost på banan

Starttider för första ronden i PGA Championship.

Svensk Golf