Hoppa till innehåll

Tre svenskor topp-12 i U.S. Women’s Open

Stark tvåa och Grant åtta inför helgens spel på Erin Hills.

De svenska spelarna trivs på Erin Hills, två timmars bilväg norr om Chicago, där årets upplaga av U.S. Women’s Open spelas. Maja Stark låg på delad tolfteplats efter första ronden och under fredagen avancerade hon upp till en delad andraplats inför helgen. Stark gjorde sex birdies, tre bogeys och resten par för en rond på 69 slag (-3). Med fem under par totalt är hon tre slag bakom ledande japanskan Mao Saigo.

– Järnspelet var bra och jag slog upp några slag riktigt nära. Jag tror också att jag satte lite fler puttar från runt fem meter än jag vanligtvis gör vilket var skönt, sa Stark efter sin rond.

Svenskan delar andraplatsen med fem andra spelare, bland dem världsettan Nelly Korda.

Ett slag längre ner, på delad åttondeplats, finns Linn Grant, som också gick runt på 69 slag (-3) andra ronden. Grant hade sju birdies, två bogeys och en dubbelbogey i kortet på fredagen och hon var nöjd med prestationen.

– Jag avslutade bra och det känns som att jag har bra spel i mig. Men greenerna är så snabba vilket jag inte är riktigt van vid, sa Grant.

Hon tror att banan kommer att bli ännu tuffare och svårare under helgen och kommer därför att troligen välja en lite mer konservativ spelplan.

– Jag kommer att spela med mycket tålamod och känna att det inte kommer att bli birdie varenda gång jag slår bra slag. Par är bra och bogeys kan också vara okej.

Madelene Sagström följde i Starks och Grants fotspår och noterade också hon 69 slag andra ronden. Hon avancerade upp till en delad tolfteplats, fem slag bakom ledande Saigo. Sagström hade en eagle, fyra birdies och tre bogeys under fredagen och behövde bara 26 puttar på Erin Hills luriga greener.

Ingrid Lindblad har haft två raka ronder på 72 slag (par) och delar 37.e plats medan Anna Nordqvist (76-69) var enda bogeyfria svenskan under andra ronden. Nordqvist tog sig in på rätt sida om kvalgränsen på ett över par och delad 44:e plats.

Linnea Ström är två över par med två hål kvar att spela då spelet bröts på grund av oväder sent under fredagen. Hon behöver förmodligen gå ett under par på de två sista hålen för att ta sig in på rätt sida.

TV-tider, U.S. Women’s Open:

V Sport Golf/Viaplay

Lördag 31 maj: 19.00

Söndag 1 juni: 20.00

Mer från samma ämne

Läs också

2025 Saudi Open presented by PIF
Tournytt

Hellgren vann Saudi Open

Tog första segern på Asian Tour i säsongsavslutningen.

Grant Thornton Invitational 2025 - Round One
Tournytt

Hull och Brennan leder efter 55-rond

Stark och Shipley på delad 13:e plats.

golfspelaren björn hellgren
Tournytt

Delad ledning för Hellgren inför sista ronden

Med 18 hål kvar att spela delar Björn Hellgren ledningen i Asian Tours säsongsavslutning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.