Hoppa till innehåll

TourTempen – Oerhört spännande och små marginaler

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

GLÖDHET

Byeong Hun An. Genesis Championship i Korea blev en riktig hemmauppgörelse mellan Byeong Hun An och Tom Kim där den förre hämtade in två slag på Kim på de sista tre hålen, för att sedan avgöra med ett modigt andraslag på första särspelshålet. An är ny 27:a på OWGR (Official World Golf Ranking) medan Kim är 25:a.

Kvalskolorna. November och december är kvalskolornas och ångestens tid. För de flesta blir det också en besvikelsens tid. Men för några kommer kvalskolan att bli tävlingen som gör att de tar nästa steg i karriären och nya möjligheter öppnar sig. Vi hoppas på många svenska framgångar och nya arbetsplatser.

Ruoning Yin. Den 22-åriga kinesiskan tog sin andra seger på de senaste tre starterna när hon vann i Malaysia och har vuxit fram som en av de mest intressanta unga spelarna. Yin har redan fem segrar – varav en major – på meritlistan och det lär komma fler.

HET

Maja Stark. Nådde inte hela vägen upp till seger i Maybank Championship men visade återigen att högstanivån räcker långt. Stark ledde efter halva tävlingen på tolv under par och trots lite hack i motorn under helgen blev det en fin delad fjärdeplats i Kuala Lumpur. Det kan bli en rolig avslutning på säsongen för Stark.

Nicolai Højgaard. Den unge dansken lyckades via en avslutande 66-rond klättra till en delad niondeplats i Genesis Championship och den placeringen räckte precis för att ta Højgaard in bland de 70 främsta på Race to Dubai som får spela första slutspelstävlingen i Abu Dhabi 7–10 november. Starkt av Højgaard som nu tar upp jakten på tvillingbrorsan Rasmus som är trea på Race to Dubai.

Asian Tour. Har plötsligt blivit en riktig svensktour där Björn Hellgren vuxit fram till en av de mest spännande spelarna och där Charlie Lindh dykt upp med flera fina placeringar under 2024. Det blev delad sjundeplats för de båda veckan som gick i Thailand.

Tourfinalen på Mallorca. Challenge Tour spelar sin tourfinal på Alcanada veckan som kommer med flera svenskmöjligheter. Joakim Lagergren är sjua på Road to Mallorca och i princip redan klar för DP World Tour nästa säsong. För Mikael Lindberg på elfteplatsen ser det också mycket ljust ut. Björn Åkesson på 16:e plats behöver spela ok i tourfinalen medan Christofer Blomstrand (28) och Niklas Lemke (35) behöver mer än så, de behöver topplaceringar för att ta sig in bland de 20 främsta som får kortet till DP World Tour nästa säsong. Det enda man vet säkert är att det kommer att bli oerhört spännande och små marginaler som skiljer till slut.

LJUMMEN

TGL. Ett år försenad ska Tiger Woods och Rory McIlroys inomhusliga dra igång i januari. Oklart hur vi svenskar kommer att kunna följa TGL och det är ganska mycket som känns oklart. Blir det kul? Blir det allvarligt? Kommer man att förstå vad som händer? Idén låter bra och det är kul att Ludvig Åberg finns med i ett av lagen och vi får väl helt enkelt vänta till den 7 januari och se.

SVAL

Jens Dantorp. Missade kvalgränsen i Genesis Championship men lyckades ändå hålla sig kvar bland de 114 främsta som behåller spelrättigheterna på DP World Tour nästa säsong. Dantorp slutade på 113:e plats och får ladda för en ny säsong i lugn och ro utan att behöva lida kvalångest. Välförtjänt och ny spännande säsong 2025.

ISKALL

LIV Golf Promotions. Har sänkt antalet platser in i LIV Golf League från tre till en för att låta lagen bestämma mer över vilka spelare man vill ha kvar i LIV Golf League. Generösa förutsättningar…

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter
Tournytt

Poulter: ”Hoppas fortfarande på en återkomst i Ryder Cup”

Ian Poulter utesluter inte en framtida roll i Ryder Cup.

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

Lämnar PGA Tour för LIV Golf

Byeong-hun An lämnar PGA Tour och blir ny kapten i LIV Golf-laget Korean GC.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Årets 10 bästa svenska spelare

Svenskarna som var bäst och mest framgångsrika på sina respektive tourer.

Svensk Golf

Svenska toursegrar 2025

Här är titlarna som Sverige bärgat på världens största golftourer.

Svensk Golf

TourTempen – Fick det att se väldigt enkelt ut

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Så ser du första slutspelstävlingen

Fyra svenskar spelar DP World Tours slutspel – däribland Ryder Cup-hjälten Ludvig Åberg.

Svensk Golf