Hoppa till innehåll

Tio birdies av Stark – tog första LPGA-segern

Dominerade sista ronden i Nordirland från första slaget.

Det blev en fullständig uppvisning av svenska 22-åringen Maja Stark när ISPS Handa World Invitational avgjordes på nordirländska Galgorm Castle GC. Stark gjorde sex birdies under första nio hålen och när hon sedan fyllde på med nya birdies på hål 12, 13 och 14 och sedan också på hål 17 fans det ingen annan i fältet som överhuvudtaget var i närheten av att kunna svara. Totalt blev det tio birdies och åtta par sista dagen för Stark, 63 slag, och totalt 20 under par. Enda missen kom egentligen på sista hålet då hon pullade andraslaget ner i vattenhindret till vänster om green på par fem-hålet. Hon droppade, slog upp en sandwedge och räddade ändå par och kunde avsluta med en bogeyfri rond.

Segermarginalen ner till tvåan, Allisen Corpuz från USA, blev fem slag. Näst bästa score sista dagen var Lauren Stephenson som gick på 66 slag (-7). Linn Grant slutade dessutom delad fyra efter en avslutande rond på 69 slag (-4), sju slag bakom kompisen Stark.

Segern ger förutom segerchecken på 2,9 miljoner kronor vinnarkategori på LPGA Tour, vilket innebär att Maja Stark inte behöver kvala för att spela LPGA Tour framöver.

– Det betyder jättemycket för mig, jag hatar kval så det är skönt att slippa, förklarade en lycklig Stark efter segern.

Stark drygar dessutom ut ledningen i toppen av Ladies European Tours Order of Merit och segern var hennes tredje i år och femte totalt på LET under hennes kort karriär som proffs. Hon vann dessutom på LETAS i Trelleborg i augusti i fjol.

Sammandrag från sista ronden


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Svenskorna bra med i LPGA:s ”smygstart”

Linn Grant är tvåa och Ingrid Lindblad åtta efter första rundan när LPGA-touren inledde säsongen i Florida.

Årets 10 bästa svenska spelare

Svenskarna som var bäst och mest framgångsrika på sina respektive tourer.

Svensk Golf