Hoppa till innehåll

Thomas skänkte pengar till tourkollegan

Justin Thomas valde att skänka en del av sina inspelade pengar under föregående vecka till Mike Visacki, en spelare som kämpar för att ta sig in på touren.

Jesper Johansson

Minns du Mike Visacki?
Amerikanen lyckades för några veckor sedan måndagskvala sig in på PGA Tour och via en film fick vi se hur fruktansvärt mycket det betydde för honom.

LÄS MER: Proffsets tårar – kvalade in till PGA Tour-tävling

Sedan dess har han faktiskt lyckats få några starttider på touren. Men några riktigt bra resultat har han inte haft. I helgen blev resultaten 77–72, nio över par, alldeles för mycket för att han skulle få en plats under helgen. Därmed blev det ingen segercheck för amerikanen den här veckan, även om han säkerligen blev rik på erfarenheter som kommer ta honom vidare i karriären.

Men för att lyckas ta sig vidare kommer han behöva ekonomiska medel. Med en missad kvalgräns och därmed en vecka utan inkomst men med en hel del utgifter är det tufft för en spelare som fortsätter att försöka slå sig in på touren. Turligt nog för Visacki hade Justin Thomas sett vad han sysslat med när han kvalade in till Valspar Championship.

Därför ville han fortsätta stötta sin landsman på vägen ut mot touren. Enligt Rick Gehman, journalist på CBS, ska Justin Thomas tagit en del av sina egna vinstpengar och skänkt dem till Visacki.
– Jag vill supportra det du gör. Fortsätt kämpa, jag ser fram emot att spela mer med dig framöver, sa Thomas.

Se här:

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

PGA Tour går in i Australian Open

Australian Open får ett rejält lyft. PGA Tour ansluter till tävlingen i ett nytt samarbete med DP World Tour och Golf Australia.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svensk succé – Lindh tog första titeln på Asian Tour

Charlie Lindh avslutade med eagle och säkrade karriärens första seger på Asian Tour i Marocko.

Svensk Golf

Starttider Memorial – då slår Åberg och Norén ut

Ludvig Åberg och Alex Norén finns med i det stjärnspäckade startfältet i the Memorial Tournament.

Svensk Golf

Åberg storfavorit i Texas

DataGolf tror på Ludvig Åberg i veckans PGA Tour-tävling Charles Schwab Challenge.

Kommer PGA Tour strunta i kommande bollregler?

PGA Tour har skickat ut en enkät om rollback-planerna – och om touren ens ska följa reglerna.