Hoppa till innehåll

The Open utsåld – med elva månader till nästa major

Elva månader innan kommande Open Championship är biljetterna slutsålda.

Jesper Johansson

Senast The Open spelades i Nordirland var 1951. Om det är tiden eller Royal Portrush som skapat hypen till nästa sommars majortävling på de brittiska öarna är oklart. Men oavsett vad är det något som lockar. För redan nu är biljetterna till kommande tävling slutsålda. 

De som har planerat en resa till Nordirland kan fortfarnade köpa biljetter till inspelsvarven men de som vill se själva tävlingen kommer istället behöva skriva upp sig på en biljettlista.

Om man är med på listan kan man bli kontaktad av The Open och köpa biljetter som blivit avbokade eller på annat sätt inte betalda.
– Det är tydligt med den rekordstora biljettförsäljningen att det är många som längtat efter The Open i Nordirland. Vi visste tidigt att efterfrågan var stor men den har varit högre än förväntat och förhoppningen är nu att supportrar kommer att köpa biljetterna till inspelsdagarna eftersom tävlingsdagarna nu är utsålda, säger Johnnie Cole-Hamilton, tävlingschef på R&A, till Golf Business News.
– Tävlingen ser ut att bli en historisk och minnesvärd tävling. 

Hur många biljetter det är som faktiskt har sålts är oklart.
Men R&A berättar att varje majortävling de anordnar genererar ungefär 100 miljoner pund, 1,2 miljarder kronor, till banans närområde.

Mer från samma ämne

Läs också

tiger woods i kostym på presskonferens
Tournytt

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

golfspelare med pokal
Tournytt

Så ser du KPMG Women’s PGA Championship 2026

Sju svenskor finns med i startfältet i årets tredje majortävling.

GOLF-OPEN-BRITAIN
Tournytt

Vem ska skriva ny svensk golfhistoria?

Dags för mest prestigefyllda stoppet på Cutter & Buck Tour. Tre nyblivna segrare till start.

Här är svenskarna klara för U.S. Open och The Open

Två herrmajors återstår under 2026 – här är svenskarna som är kvalificerade just nu.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Här spelas The Open Championship 2028

En klassisk linksbana i England får återigen stå värd för golfens äldsta major.

OS-krock undviks – The Open flyttas

Då kommer The Open Championship spelas 2028. 

Klirr i kassan för The Open på Royal Portrush

Den 153:e upplagan av The Open på Royal Portrush blev en rekordframgång. Mästerskapet genererade mer än 280 miljoner pund.