Hoppa till innehåll

The Open-banans nya superbygge

19–22 juli kommer The Open Championship till Carnoustie Golf Links. Där väntar ett sprillans nytt klubbhus.

CM Hellsten

Henrik Stenson har bekräftat att han kommer att spela Scottish Open – tungviktstävlingen som fungerar som genrep inför The Open Championship.
– De gånger jag har spelat Scottish Open veckan före har jag känt att jag kommit väl förberedd och det är då jag gjort mina bästa resultat. Jag gjorde det 2013 när jag slutade tvåa bakom Phil (Mickelson) på Muirfield. Sedan stod jag över Scottish Open ett par gånger för att testa ett annat upplägg som inte funkade så bra för min del. 2016 gick jag tillbaka till min ursprungsplan och vi vet alla hur det slutade.

Stenson: ”Det är då jag gjort mina bästa resultat”

Veckan efter, 19–22 juli avgörs The Open på Carnoustie Golf Links. Den skotska anläggningen har investerat stort inför majorn och uppfört ett helt nytt klubbhus.
Byggnaden bjuder på magnfika vyer ut över banan och bukten och från klubbhusrestaurangen kan matgästerna följa händelserna på hål 1 och 18.
– Vi är otroligt stolta över det nya klubbhuset. Nu kan vi erbjuda en femstjärnig upplevelse både på och utanför golfbanan, säger Carnousties vd Michael Wells i ett pressmeddelande.

Debut i seniortouren – på banan där katastrofen slog till

Det var på Carnoustie 1999 som fransmannen Jean van de Velde tappade segern efter en klassisk genomklappning.

Se kollapsen här: 

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Då gör Henrik Stenson årsdebut

Fyller 50 i april – två veckor senare spelar han igen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

OS-krock undviks – The Open flyttas

Då kommer The Open Championship spelas 2028. 

Andy Murray: The Open-kval vore en rolig utmaning

Tennis mot golf. Nu siktar den trefaldige Grand Slam-mästaren Andy Murray på kvalet till The Open Championship 2027.

Svenskorna är laddade inför Hills Open

Inför veckans Hills Open samlades tio svenska spelare till ett intensivt uppladdningsläger i Halmstad. Under ledning av landslagscoachen Fredrik Wetterstrand kombinerades hårda träningspass med erfarenhetsutbyte – och världsmästarna från 2022 fanns på plats.

Roger Andersson

The Open 2026 – förändringar väcker missnöje

Ny range på Royal Birkdale har mötts av klagomål.