Hoppa till innehåll

Sveriges medlemsrikaste klubb arbetar för en utbyggnad

Ekholmsnäs Golf Lidingö arbetar för att bygga ut sin niohålare till, vad klubben kallar, en "riktig" golfbana.

Jesper Johansson

Med 22 000 medlemmar är Ekholmsnäs Golf Lidingö Sveriges överlägset största klubb sett till antal medlemmar. Men trots det stora medlemsantalet har det endast funnits nio hål. Det här ska det dock bli ändring på.

I ett pressmeddelande berättar Johan Mihkelson Ringqvist att han och representanter från skidanläggningen på området där banan finns tog fram en utvecklingsplan av de båda anläggningarna. Steg ett i planen var utbyggnad av träningsanläggningen vilket man gjorde 2016. Det skapade möjligheten att bygga ut parkeringen som kan användas både till skidåkning och golfspelande. Infrastrukturen har sedan dess förbättrats ytterligare och nu är nästa steg att bygga om golfbanan.

Vår nuvarande golfbana är trots sina korta hål en extremt utmanande bana som ställer krav på både precision och kondition. Golfbanan är inte byggd på en optimal plats men några alternativ fanns inte när vi påbörjade projektet 2003. Idag består den största delen av vår medlemsstock av nybörjare och medelhandicapare som tyvärr finner golfbanan för svår och väljer därför att inte spela. Valet de står inför är att åka från Lidingö för att spela sin golf, något vi tycker är beklagligt. Vår ambition är såklart att kunna erbjuda både träning och spel för alla kategorier av golfare på Ekholmsnäs.

Nästa steg i utvecklingsplanen är att få till en ”riktig” golfbana. En golfbana som kan attrahera spelar i alla åldrar och oavsett spelstandard. Utvecklingsplanen för golfbanan har jag arbetat med i snart 5 år men det först nu den kan presentera i sin helhet.”, skriver klubben i ett pressmeddelande.

Johan Mihkelson Ringqvist skriver att han, tillsammans med Lidingö Slalomklubb och Freeskiers, har haft flera möten med både politiker och tjänstemän från Lidingö Stad och att de ser positivt på utvecklingen.
”Glädjande är såklart att man från Lidingö Stads sida ser positivt på utvecklingen av framförallt ungdomsverksamheten både när det gäller sommar- och vinterverksamheten. Vi är nu inne i fas två där frågan om golfbanans utbyggnad ska diskuteras och beslutas om. Lidingö Stad arbetar i dagsläget internt med frågan och jag hoppas på ett första svar i början av december”, skriver han.


Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Maxtaket pausas – klubbar slipper skära i antalet Golf-ID

Fyra storklubbar kan andas ut. Åtminstone tillfälligt. Svenska Golfförbundet pausar maxtaket för aktiva Golf-ID i väntan på Konkurrensverkets beslut.

GolfStar expanderar till Skåne

GolfStar växer vidare och etablerar sig i Skåne genom att ta över driften av Hinton Golfs tre anläggningar – Rönnebäck, Kvarnby och Sofiedal.

Fem röster om maxtaket

Maxtak för antal aktiva Golf-ID per anläggning kommer införas. Men alla är inte positiva och viss oro finns kring hur beslutet kommer att falla ut i praktiken.

”Flexibla medlemskap och nya golfbanor krävs för att växa”

GolfUppsalas VD Jonas Ekström välkomnar ett maxtak för Golf-ID. Men det räcker inte – nu måste klubbarna göra det som borde ha gjorts för länge sedan, menar han.