Hoppa till innehåll

Svenska supertalanger till Augusta

Svenska framtiden inom professionell golf gör upp på Augusta National i påsk. Fyra svenskor ska spela den prestigefyllda amatörtävlingen.

Jesper Johansson

Augusta National Women’s Amateur ska för andra gången avgöras. Tävlingen spelas från sista mars till 3 april och med i startfältet finns fyra svenskor – alla med en mycket god vinstchans. Under vårsäsongen på college har de både vunnit och spelat till sig topplaceringar.

De fyra svenskorna som är med i årets upplaga av tävlingen är Linn Grant, Rya GK, Ingrid Lindblad, Ringenäs GK, Maja Stark, Abbekås GK och Beatrice Wallin, Hills GK.
Alla dessa fyra spelare är rankade topp-10 i världen och högst rankad av de blågula spelarna är Linn Grant. Hon kommer komma till Champions Retreat, där de första ronderna spelas, och Augusta National som världens näst bästa amatör enligt rankinglistan och efter tre tävlingar på college 2021 är hon obesegrad. Dessutom vann hon sista collegetävlingen innan pandemin satte stopp för tävlandet i USA.
Ingrid Lindblad har en seger, Beatrice Wallin och Maja Stark har vunnit vid två tillfällen.

Goda vinstchanser alltså. På Augusta National Golf Club.
Detta är inget vi är allt för bortskämda med och därför kan det finnas läge att bänka sig framför TV-apparaten på påskafton.
Då sänder nämligen C More Golf tävlingen. Mats Hallberg kommenterar och bredvid sig har han Katarina Vangdal, Sveriges förbundskapten.

Här kan du se hela startfältet

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fyra svenskor i årets sista major

AIG Women's Open firar jubileum på klassiska banan.

TourTempen – En spelare utöver det vanliga

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Martin Strömberg

Nu startar sista pushen mot Solheim Cup

Hög tid att leverera – två svenskor i laget just nu.

Trots märkliga skadan – Stark stadig i Evian

Svenskan: ”Visste inte om jag skulle kunna spela”