Hoppa till innehåll

Stenson klättrar på världsrankingen

Stark svensk inledning av 2023.

Det har varit en bra inledning av 2023 för flera av de svenska herrspelarna på DP World Tour. Sebastian Söderberg slutade delad tvåa i Abu Dhabi och Söderberg har klättrat från plats 210 till en 138:e sedan årsskiftet. Henrik Stenson har varit delad 20:e i Abu Dhabi och sedan delad åtta i Dubai och resultatet på OWGR har blivit ett skutt uppåt på 44 placeringar till nuvarande 161:e plats.

Marcus Kinhult delade åttondeplatsen med Stenson i Dubai och Kinhult har klättrat från plats 314 till plats 267 under årets inledning. Bäst av svenskarna är fortsatt Alex Norén som är på 38:e plats vilket är upp en placering jämfört med årsskiftet tack vare en delad femteplats i Abu Dhabi. Näst bästa svensk är Sebastian Söderberg och trea Alexander Björk på en 176:e plats.

I toppen av världsrankingen är det tajt med segraren från Dubai Desert Classic, nordirländaren Rory McIlroy i topp på 8,71 före amerikanen Scottie Scheffler som har 8,04 och trean, spanjoren Jon Rahm har 7,87.

Klicka på bilden nedan för att komma till världsrankingen


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

golfspelare bland blommor och en trofé
Tournytt

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

TourTempen – Svårt att förstå sig på Jon Rahm

Spanjoren har själv satt sig i smeten, men vägrar göra rätt för sig.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Ännu en vass slutrond av Söderberg

Tog andra raka topp tio-placeringen efter 64-rond.

Närspelet höll Norén bogeyfri

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.