Hoppa till innehåll

Stark tog fjärde LET-segern efter drömslag

Mäktig avslutning när Stark passerade Karlsson på sluthålet.

Sista dagen av German Masters blev en duell med två svenskor i huvudrollerna. Jessica Karlsson ledde tävlingen från och med rond ett då hon gick runt på 63 slag. Inför sista rondens spel var Karlsson ett slag före Maja Stark och Karlsson hade greppet även under hela sista ronden. Efter nio hål var Karlsson tre under par för dagen och fyra slag före Stark men det höll inte riktigt hela vägen. Inför sista hålet var skillnaden fortfarande ett slag till Karlssons fördel men då avslutade Stark med tävlingens slag då hon satte upp andraslaget bara någon centimeter från hål. Samtidigt fick Karlsson problem och avslutade med bogeys på både hål 17 och hål 18.

Segern var Starks andra för säsongen och fjärde totalt på Ladies European Tour. För Jessica Karlssons del var den delade andraplatsen, tillsammans med hemmaspelaren Leonie Harm, den bästa placeringen hittills på LET och ett bevis på att spelet håller. På delad fjärdeplats kom Linn Grant, två slag bakom segrande Stark.

– Jag var så nervös på sista hålet och tänkte att jag strulat till det på 16:e hålet. Jag kunde knappt känna mina händer men hade inget att förlora och är glad att det är over nu, sa Stark efter segern.

Johanna Gustavsson och Julia Engström delade elfteplatsen medan Linda Wessberg slutade på delad 13:e plats.

Stark och Grant byter nu också placeringar med varandra på Race to Costa del Sol, där Stark återtar ledningen med Grant på andraplats och Johanna Gustavsson trea.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Stark topp 5 efter ny stark rond i Malaysia

Maja Stark följde upp sin fina start med 67 slag och är femma i veckans LPGA-tävling. Även Linn Grant är med på övre delen av ledartavlan.

Lovande start för svenskorna i Malaysia

Maja Stark var bogeyfri och Linn Grant fick en välkommen positiv start efter några tunga veckor på LPGA.

Svenskorna långt efter i Sydkorea

Och Svensson tappade mark efter parrond i Bermuda.

Martin Strömberg