Hoppa till innehåll

Mer kamp än njutning för Norén

Två under par sista tre hålen räddade dagen för Alex Norén. Och nu är han inne i tävlingen.

Jesper Johansson
Mer kamp än njutning för Norén

Det blev inte den svenskdag vi hoppades på under öppningsvarvet av Masters Tournament på Augusta National.

Henrik Stenson började iskallt men lyckades till slut kämpa sig runt på 77 slag, och är fem över par.

Alex Norén, vår andre svensk i tävlingen, började desto bättre.

Efter två hål var han ett under par och i delad ledning. Men sedan kom det bogeys på hål fyra, fem, sex och sju. Efter det släckte han branden men gjorde ytterligare en bogey på hål 10.

Var det nervöst?

– Ja, ganska nervös var jag i början men jag spelade bra så jag kom in i det ganska snabbt.

Men svårigheterna kom och bogeys följde under mitten av ronden.

– Det var väldigt trixigt och jag tycker att det kom några bogeys ur ingenting egentligen. Två bogeys var ganska klockrena när jag missade slag men de andra var onödiga. 

Alex Norén avslutade starkt med en birdie på hål 14, bogey på hål 15, birdie på hål 16 och 17 – för att sedan göra säkert par på hål 18.

– Skönt med en bra avslutning och det ger en liten självförtroendeboost inför fortsättningen, säger Norén till Svensk Golf.

Hur mycket kan man njuta under ett sånt här varv?

– Nej, det blir ju ganska jobbigt och tar lång tid, lite för lång tid ibland egentligen men det är så många svåra beslut och det är mycket snack med caddien hela tiden. Det blir ingen gulligull-känsla eller att man går och tittar på blommorna liksom.

Han kunde också följa tysken Bernhard Langer på nära håll. Och den dubbla Mastersvinnaren imponerade på Norén.

– Han är ju extremt noggrann och slår ju låga, flacka slag liksom genom vinden. Men det är klart att vissa hål blir långa för honom och han förösker inte ens gå in på två på par-femmorna.

Totalt är Alex Norén två över par efter första tävlingsvarvet i The Masters och delar med det 26:e platsen.

– Jag är ganska nöjd ändå och med en bra runda i morgon så är jag nog hyfsat med.

Samarbete med Hitpin Golf

Svenska Hitpin Golf satsar vidare – här är några nyheter

Svenska Hitpin Golf har sedan starten gått sin egen väg — golfbollar i tour-klass, designade i Sverige, till upp till 40 procent lägre pris än marknadens etablerade premium. Under 2026 satsar varumärket bredare med ny premiumhandske i cabretta-läder, helt ny sajt och uppgraderat tryck på logobollar för företagsmarknaden.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

golfspelare i svarta golfkläder
Tournytt

McDowell: ”Jag borde varit ärligare – det handlade om pengar”

Graeme McDowell ångrar delar av budskapet kring LIV Golf – och medger att pengarna spelade stor roll.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Norén klättrar i Florida

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Martin Strömberg

Toursvepet: Veteranens kostsamma blunder

Följ utvecklingen på de största tourerna – och de svenska spelarnas framfart.

Ny topplacering för Åberg

Klättrar på rankingen efter delad fjärdeplats i RBC Heritage.

Martin Strömberg

Åberg sexa inför slutronden

Fem slag bakom Fitzpatrick efter 68 slag på lördagen.