Hoppa till innehåll

Stark: ”Siktar alltid på segern”

Svenskan delar fjärdeplatsen i Portland efter två ronder.

Efter segern i ISPS Handa World Invitational på Irland blev Maja Stark medlem på LPGA. I veckan gör hon sin första start som medlem på amerikansk mark och efter två ronder är Stark delad fyra i AmazingCre Portland Classic på åtta under par, bara två slag bakom ledande tyskan Esther Henseleit och amerikanskan Lilia Vu.

– Jag har inte satt upp några mål, jag har inte hunnit. Jag vill bara spela mitt bästa varje gång och jag är alltid beredd på en seger. Men jag sätter inte pressen på mig att jag måste vinna varje gång bara för att jag vunnit en tävling. Men jag gör mitt bästa och siktar alltid på segern åtminstone.

Det blev fem birdies och en magisk eagle på det sjunde hålet (Starks 16.e) under andra ronden. Hon satte en lång putt som förmodligen hade blivit ett par meter lång om den inte gått i. Totalt blev det 67 slag (-5) andra ronden trots att hon inte var helt nöjd med allt.

– Det är skönt att visa att det inte var en tillfällighet när jag vann och det är otroligt att få till en så bra score trots att det känns så dåligt.

Frida Kinhult spelade upp sig andra dagen och via 68 slag klättrade hon upp till en delad 39:e plats på tre under par. Maria McBride är ett under par på delad 54:e plats och Linnea Johansson slank med till helgens spel på en delad 63:e plats på par.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Starks formbesked – femma på Hawaii

Toursvepet: Så gick det för svenska spelare i förra veckans hetaste tourtävlingar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark i slagläge på Hawaii – Karlsson leder i Pennsylvania

I Toursvepet följer du hur det går för svenska spelare i veckans hetaste tourtävlingar.

Toursvepet – USA illa ute på Medinah

Följ spelet runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.

Nordqvist, Grant, Stark – Europa vinner Solheim Cup!

Europa har gjort det. Efter ett dramatiskt singelavgörande besegrar Anna Nordqvists lag USA och vinner Solheim Cup.