Hoppa till innehåll

Stark närmar sig toppen i U.S. Women’s Open

Bara fyra slag från täten inför sista ronden.

Det blev en mycket lyckad ”Moving Day” för Maja Stark på Riviera CC. Fem birdies och två bogeys gav 68 slag (-3) på lördagen och ett avancemang på elva placeringar.

Stark försvarar sin seger i förra årets U.S. Women’s Open då hon tog sin första majorseger på Erin Hills.

Fyra slag bakom tätduo

Stark är nu delad elva inför sista ronden av U.S. Women’s Open, bara fyra slag bakom ledande amerikanskan, Nelly Korda och sydkoreanskan Sei Young Kim, båda sex under par.

Stark fick en bra start tredje ronden med birdies på hål fem och sju. Efter en bogey på nionde hålet vände svenskan ett under par. På vägen in blev det nya birdies på hål elva, sexton och arton och bara en bogey, på hål fjorton.

Stark har varit bäst i hela fältet in mot greenerna hittills under de tre första ronderna och hon är +2,38 i SG: inspel. Hon är dessutom sexa i fältet på greenerna där hon tagit +1,39.

Enda delen där Stark har minussiffror är SG: Runt greenerna där hon är -0,80.

Spelar med amatör

Anna Nordqvist gick runt på 73 slag (+2) på lördagen och delar 46:e plats på fem över par medan Ingrid Lindblad är på 65:e plats på åtta över par efter 75 slag (+4) på lördagen.

Under sista ronden spelar Maja Stark med den colombianska amatören Maria José Marin och de går ut klockan 20.45.

U.S. Women’s Open sänds i V Sport Golf, Viaplay och Viaplay Sport-kanalen.

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport-kanalen
  • 4 jun., torsdag
    • 20:00 Huvudsändning
    • 21:30 Viaplay Sport
  • 5 jun., fredag
    • 20:00 Huvudsändning
    • 23:00 Viaplay Sport
  • 6 jun., lördag
    • 23:00 Huvudsändning
    • 00:00 Viaplay Sport
  • 7 jun., söndag
    • 21:00 Huvudsändning
    • 21:00 Viaplay Sport

Mer från samma ämne

Läs också

teemarkering på golfbana
Tournytt

LIV Golf 2.0: Fler spelare måste skriva på

Flera spelare har tackat nej till LIV Golf 2.0. Nu närmar sig den förlängda tidsfristen för att säkra ligans framtid.

golfspelare i likadana kläder inomhus
Tournytt

McIlroy snor Åbergs lagkamrat

Shane Lowry lämnar Ludvig Åbergs lag för att spela med Rory McIlroy. Övergången är den första i TGL:s historia.

golfspelare med brun golfhoodie
Tournytt

Hulls hårda krav: ”Stäng av långsamma spelare”

Charley Hull har tröttnat på långsamt spel. Nu föreslår LPGA-stjärnan betydligt hårdare straff för spelare som tar för lång tid på sig.

Starks formbesked – femma på Hawaii

Toursvepet: Så gick det för svenska spelare i förra veckans hetaste tourtävlingar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

Martin Strömberg

Grant bäst av svenskorna i Women’s Open

Ingen svenska under par första dagen på Royal Lytham & St.Annes.

Då startar svenskorna i Women’s Open

Nordqvist först ut av svenskorna i årets sista major.

Svenskarna föll tillbaks i U.S. Senior Open

Stenson och Jacobson långt efter ledande Cink.