Hoppa till innehåll

Stark leder U.S.Women’s Open

Svenskan: "Jag ska låtsas som att det är en vanlig rond"

Svårighetsgraden höjs för varje rond av årets U.S. Women’s Open på Erin Hills. Under lördagen var greenerna ytterligare ett snäpp snabbare och hårdare och det var en svensk spelare som hittills klarat utmaningen bäst. Maja Stark gick runt på 70 slag (-2) på lördagen och leder U.S. Women’s Open med 18 hål kvar att spela.

– Vi gjorde ett bra jobb i att inte ge oss själva besvärliga lägen. De hade satt pinnarna riktigt tufft idag men vi spelade smart och jag satte några bra parputtar. Jag är riktigt nöjd över en stabil rond, sa Maja Stark efter ronden.

Det blev birdie direkt på första hålet på lördagen. Sedan tappade Stark sitt enda slag mot par för dagen då det blev en bogey på det tredje hålet efter en drive ut i ruffen till höger och bunkerbesök. Men från tredje hålet och in blev det två birdies och resten par, en oerhört stark bedrift med tanke på att de flesta spelarna hade stora svårigheter att hålla bogeys borta från scorekortet. Världsettan Nelly Korda gjorde exempelvis fyra bogeys bara under första nio hålen.

– Det är svårt eftersom de sätter pinnarna precis på kanten till en sluttning och så har man grain mot hela vägen fram och sedan växer grainet åt andra hållet efter hålet och då rinner bollen iväg. Det är så svårt att få avståndet rätt.

Stark är totalt sju under par och har nu ett slags ledning inför sista ronden före unga spanjorskan Julia Lopez Ramirez, som hade tredje dagens bästa score med 68 slag (-4).

På fem under par och delad tredjeplats, två slag bakom Stark, finns de tre japanskorna Rio Takeda, Hinako Shibuno och Mao Saigo.

– Jag går förmodligen och tränar lite för att få bort lite nervositet men sedan ska jag försöka att fortsätta ha kul på banan. Det är när jag blir rädd som jag oftast strular till det och det går inte att spela den här banan om man är rädd. Jag ska låtsas som att det är en vanlig rond och acceptera nerverna och fokusera på mina processer, säger Stark.

Maja Stark har som bäst en andraplats i Chevron Championship (2024) i majorsammanhang och har som bäst varit delad nia (2023) i U.S. Women’s Open. Hon har en seger på LPGA Tour och sex segrar på Ladies European Tour.

Näst bästa svenska är Linn Grant, som delar åttondeplatsen på tre under par, fyra slag bakom Stark, efter 73 slag på lördagen. Grant var länge med strax bakom toppen men gjorde tre bogeys i rad mitt i ronden efter att ha gett sig själv några tuffa nerförsputtar.

Anna Nordqvist, Ingrid LIndblad och Madelene Sagström delar alla 30:e plats på två över par sammanlagt.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

golfspelare bland blommor och en trofé
Tournytt

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Arwefjäll jagar segern på Mauritius

Följ de svenska spelarna på världens tourer här i Toursvepet.

Toursvepet – Norén klättrar i Florida

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Martin Strömberg

Korda höll undan i Chevron – tog sin tredje majorseger

Ledde från första ronden till den sista – tog över som världsetta igen.

Korda i klar ledning i Chevron Championship

Jagar tredje majorsegern. Stark tappade på sluthålen.