Hoppa till innehåll

Stark: ”Känns bra att kunna slå så dåliga slag och ändå gå under par”

Svensk ledning i Shanghai inför slutronden.

Maja Stark fortsätter att imponera i veckans Buick LPGA Shanghai. Svenskan gick tredje ronden på 70 slag, två under par, och delar ledningen efter 54 hål tillsammans med amerikanskan Angel Yin. Tätduon är ett slag före thailändskan Pavarisa Yoktuan. Stark har sedan tidigare en seger på LPGA Tour från Nordirland förra året i ISPS Handa World Invitational. I år har Stark fem topp tio-placeringar med en delad andraplats i säsongsinledande Tournament of Champions i januari som bästa placering. Men det var en lite kluven Stark som mötte media efteråt, spelet satt inte alls hundra procent under lördagen.

– Det var mest puttningen som räddade mig. Jag satte en lång på sexan och sedan en tvåputt för birdie på nian. Jag har inte spelat så bra men det känns bra att kunna slå så dåliga slag och ändå gå under par, det är trevligt. Men jag har lite träning framför mig, sa Stark efter sin 70-rond.

Frida Kinhult har visat uppåtgående form den senaste tiden och den fortsätter. Under tredje ronden blev det 69 slag för Kinhult som därmed tog sig från 14:e till delad nionde plats inför sista ronden.

Här nedan kan ni se höjdpunkterna från Maja Starks rond.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Svenskarna balanserar i Sydkorea

Det mesta handlar om streckstrider inför sista ronden av den ordinarie säsongen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark topp 20 – samtidigt hotar tyfon LPGA-tävlingen

Maja Stark fick en bra start i Sydkorea, medan Linn Grant hade det tyngre. Nu hotar en tyfon att störa tävlingen.

Starks formbesked – femma på Hawaii

Toursvepet: Så gick det för svenska spelare i förra veckans hetaste tourtävlingar.

Stark: ”Ibland behöver man en bogey för att komma igång”

Maja Stark jagar täten på Hawaii. I Toursvepet följer du hur det går för svenska spelare i veckans hetaste tourtävlingar.

Stark med i toppen efter stark öppning på Hawaii

Maja Stark är med direkt i toppen i veckans LPGA-tävling. Och På PGA Tour hamnade svenskarna efter när scorerna rusade i väg.