Hoppa till innehåll

Stark är redo för Augusta National

Vet vad som krävs på den mytomspunna banan.

Efter att ha ställts in 2020 på grund av covid-19 spelas nu Augusta National Women’s Amateur för andra gången.

Vid första tillfället 2019 vann amerikanskan Jennifer Kupcho och två svenskor fick spela avslutningsronden på Augusta National den gången.

Den ena var Beatrice Wallin, som slutade delad sjua, den andra var Maja Stark, som slutade på en 25:e plats då.

Till den här gången har hon lärt sig en hel del om hur banan spelas.

– Jag tror att jag lärde mig var det är okej att gasa och var man ska spela lite säkrare. Jag tror att utslagen och järnen måste sitta ganska bra för det är viktigt att komma in med hög vinkel och mycket spinn på greenerna, berättar Stark för Svenskgolf.se.

Maja Stark förbereder sig för ett slag under förra upplagan av Augusta National Women’s Amateur 2019 // Foto: Getty Images

Augusta National Women’s Amateur spelas över 54 hål med start på onsdagen. Först gör man två ronder på Champions Retreat varefter man har en dags inspel för alla på Augusta National. Sedan spelar de 30 främsta finalronden, också den på Augusta National.

Årets startfält består av 82 spelare och 21 av världens 25 bäst rankade amatörer finns med. Just nu är fyra svenskor bland de tio främsta på just den rankingen och Maja Stark, som till vardags spelar collegegolf i Oklahoma State, är sexa. Hon ser fram mot utmaningen den här veckan.

– Jag är väldigt taggad på veckan och spelet känns ganska normalt just nu skulle jag säga. Det finns ju alltid saker att jobba på.

Övriga svenskor till start i Augusta National Women’s Amateur är Ingrid Lindblad, Beatrice Wallin och Linn Grant.

Här kan ni följa resultaten i Augusta National Women’s Amateur.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Korda i klar ledning i Chevron Championship

Jagar tredje majorsegern. Stark tappade på sluthålen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark stadig i Houston

Har häng på ännu en topplacering i majorsammanhang.

Då startar svenskorna i Chevron Championship

Sju svenskor peggar upp i årets första major. Här är deras starttider i Houston.

Svensk Golf

Sju svenskor i årets första major

The Chevron Championship markerar starten på damernas majorsäsong.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.