Hoppa till innehåll

Spieth om sin puttning: ”Jag är i en liten svacka”

Jordan Spieth vill bli mer bekväm på greenerna.

Jesper Johansson

Jordan Spieth har inte haft en kanonstart på golfåret.

I alla fall inte på det kortast klippta gräset.

Amerikanen, som anses vara en av världens bästa puttare, är just nu rankad 195 på greenerna den här säsongen.

Världstrean säger att han är i en svacka och att det gör honom mer medveten om sin teknik än han vill vara och att det kommer ta en tid innan han är i form på greenerna igen.

I Phoenix missade han cutten, vilket var första gången han gjorde det på åtta månader. Den här veckan är han regerande mästare på Pebble Beach och banans greener använder sig av ”poa annua”-gräs, vilket inte alltid är så lätt att putta på. Men självförtroendet är det inget fel på.
– Jag tror att de flesta spelarna här ute skulle svara mitt namn om de fick frågan vem de helst skulle se putta i sitt Ryder Cup-lag. Jag tvivlar inte på mina kunskaper, sa Jordan Spieth under en presskonferens inför AT&T Pebble Beach ProAm.
– Jag är bara i en liten svacka. Jag försöker bara att komma tillbaka. Jag kommer över bollen lite och har händerna lite för långt framför bollen, vilket är tvärtom mot vad min tendens var när jag var ung. Jag måste hitta tillbaka till en bekväm uppställning och då löser sig allt.

Jordan Spieth byter ut sin trotjänare?


TV: Kolla in vem som stal Spieths putter

Jordan Spieth har under upptakten av säsongen missat en del korta puttar vilket varit kostsamt.
– Målet är att jag ska sluta tänka och bara putta. Utan att oroa mig för att missa.
– Just nu är jag för medveten om hur jag ställer upp och är för teknisk.

Trots att Pebble Beach är svår att putta på är Jordan Spieth inte oroad. Han menar att han förra året lyckades vinna utan att putta speciellt bra.
– Förra året slog jag  bollen väldigt bra vid den här tävlingen. Jag hade en bra dag med puttern och de andra tre var genomsnittliga på greenerna. Det var tillräckligt bra för att vinna. Det tar jag med mig in i årets upplaga.

Jordan Spieth har bäst snittscore de senaste 30 åren av spelare som spelat 10 eller fler rundor på Pebble Beach. 68,8 slag.

Vad den siffran är efter veckans tävling återstår att se.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

Woods och Rolapp informerade spelarna om stora förändringar

Tiger Woods och PGA Tours nye vd Brian Rolapp presenterade framtidsplaner för spelarna på Bahamas.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Keegan Bradley: ”Skyll på mig”

USA:s Ryder Cup-kapten Keegan Bradley berättar om den tunga tiden efter förlusten på Bethpage Black.

Fem spaningar från Åberg och lag Europas tisdag på Bethpage

Vilken president har spelat golf med Alex Norén i New York och hur sköter sig hemmafansen? Vi reder ut.

Joakim Haeggman – förste svensk att spela Ryder Cup

Efter seger i Spanish Open, 13 topp 10-placeringar på 17 starter – ansågs till slut en svensk herrspelare vara tillräckligt slagkraftig för att spela för Europa.

De fick inte plats i USA:s Ryder Cup-lag

Kaptenen själv var en av dem som inte kommer spela på Bethpage Black i slutet av september.