Hoppa till innehåll

Spelade för långsamt – pliktslag för DP World Tour-rookien

Jacob Skov Olesen tog 130 sekunder på sig att få iväg bollen i proffsdebuten. 

Förra veckan avslutades 2023/2024 års DP World Tour-säsong med Rory McIlroy som vinnare i DP World Tour Championship och totalvinnare av Race to Dubai Rankings. 

Redan denna vecka startar nu nästa års säsong med BMW Australian PGA Championship. Första ronden kunde spelas som planerat natten mot torsdag, svensk tid. Andra ronden kom aldrig igång efter att skyfall översvämmat banan. Tävlingen kommer återupptas natten mot lördag och bantas ner till 54 hål. Två svenskar finns med i startfältet – Jens Fahrbring som är delad 32:a på två under par och Björn Åkesson, delad 52:a på ett under par. 

Det är många inhemska stjärnor som spelar årets första DP World Tour-tävling i Australien, däribland Cameron Smith och Jason Day. 

Dansken Jacob Skov Olesen, som tog sig till DP World Tour via finalkvalet som spelades förra veckan, gör sin proffsdebut den här veckan och 25-åringen fick en mindre rolig start på den nya karriären. 

På hål 10 under den första ronden skulle Skov Olesen slå sitt inspel mot green och efter många om och men fick han iväg bollen efter 130 sekunder. Spelarnas maxtid är 40 sekunder och dansken tilldelades ett pliktslag. Han signerade sedan scorekortet för 74 slag, tre över par. 

Tilltaget är ovanligt och kanske tänker DP World Tour ta itu med krafttag mot långsamt spel denna säsong och därför statuerade ett exempel av Skov Olesen. 

Långsamt spel är återigen en het potatis i tourvärlden. PGA Tour beslutade i måndags att antalet spelare i fälten ska minskas ner till säsongen 2026, bland annat för att säkerställa att alla spelare hinner runt innan det blir för mörkt. Läs mer om det här! Beslutet har kritiserats och många tycker att det vore bättre att PGA Tour tar krafttag mot långsamt spel istället.
I förra veckans LPGA-tävling The ANNIKA behövde ledarbollen med Charley Hull och Nelly Korda vänta under hela tredje ronden och de var ute på banan i fem timmar och 40 minuter. Löjligt, tyckte snabbspelande Hull som tröttnat på det långsamma speltempot och föreslår en extrem åtgärd där tre dåliga tider ska leda till förlorat tourkort. Läs mer om det här!

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Rose: Jon Rahm bör betala böterna för att säkra Ryder Cup

Justin Rose uppmanar Jon Rahm att betala sina böter till DP World Tour – annars hotas hans Ryder Cup-framtid.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Townsend imponerar i Johannesburg

Delar tredjeplatsen i ovädret i Sydafrika.

Efter hissolyckan – Pavan utskriven från sjukhus

Lång rehabilitering väntar DP World Tour-vinnaren Andrea Pavan efter hissolyckan i Sydafrika.

Därför nobbar Rahm DP World Tour

Jon Rahm säger nej till nya villkor – vägrar spela fler tävlingar än minimikravet.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.