Hoppa till innehåll

Spelade för långsamt – pliktslag för DP World Tour-rookien

Jacob Skov Olesen tog 130 sekunder på sig att få iväg bollen i proffsdebuten. 

Förra veckan avslutades 2023/2024 års DP World Tour-säsong med Rory McIlroy som vinnare i DP World Tour Championship och totalvinnare av Race to Dubai Rankings. 

Redan denna vecka startar nu nästa års säsong med BMW Australian PGA Championship. Första ronden kunde spelas som planerat natten mot torsdag, svensk tid. Andra ronden kom aldrig igång efter att skyfall översvämmat banan. Tävlingen kommer återupptas natten mot lördag och bantas ner till 54 hål. Två svenskar finns med i startfältet – Jens Fahrbring som är delad 32:a på två under par och Björn Åkesson, delad 52:a på ett under par. 

Det är många inhemska stjärnor som spelar årets första DP World Tour-tävling i Australien, däribland Cameron Smith och Jason Day. 

Dansken Jacob Skov Olesen, som tog sig till DP World Tour via finalkvalet som spelades förra veckan, gör sin proffsdebut den här veckan och 25-åringen fick en mindre rolig start på den nya karriären. 

På hål 10 under den första ronden skulle Skov Olesen slå sitt inspel mot green och efter många om och men fick han iväg bollen efter 130 sekunder. Spelarnas maxtid är 40 sekunder och dansken tilldelades ett pliktslag. Han signerade sedan scorekortet för 74 slag, tre över par. 

Tilltaget är ovanligt och kanske tänker DP World Tour ta itu med krafttag mot långsamt spel denna säsong och därför statuerade ett exempel av Skov Olesen. 

Långsamt spel är återigen en het potatis i tourvärlden. PGA Tour beslutade i måndags att antalet spelare i fälten ska minskas ner till säsongen 2026, bland annat för att säkerställa att alla spelare hinner runt innan det blir för mörkt. Läs mer om det här! Beslutet har kritiserats och många tycker att det vore bättre att PGA Tour tar krafttag mot långsamt spel istället.
I förra veckans LPGA-tävling The ANNIKA behövde ledarbollen med Charley Hull och Nelly Korda vänta under hela tredje ronden och de var ute på banan i fem timmar och 40 minuter. Löjligt, tyckte snabbspelande Hull som tröttnat på det långsamma speltempot och föreslår en extrem åtgärd där tre dåliga tider ska leda till förlorat tourkort. Läs mer om det här!

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

LIV-spelaren: ”Jag betalar så mycket som krävs”

Flera LIV-spelare väljer böterna för att kunna spela kvar på DP World Tour.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Når 500 starter på DP World Tour

Ross Fisher blir den 49:e spelaren genom tiderna att nå 500 starter på DP World Tour.

Lindberg: ”En väldigt bra dag”

Mikael Lindberg öppnade starkt i Dubai i tuffa förhållanden. Tvåa bakom Molinari.