Hoppa till innehåll

Klart! Enorma förändringar på PGA Tour 2026

Mindre startfält, färre tourkort och färre kvalplatser.

PGA Tour har röstat ja till ett stort förändringspaket som börjar gälla från 2026: 

  • Topp 100 behåller sina spelrättigheter (istället för 125). Denna förändring ska ge spelare som får sina kort via Korn Ferry Tour, DP World Tour och Q-School en större säkerhet i schemat och mer rättvisa spelmöjligheter i tävlingar med fulla startfält. 
  • Mindre spelarfält i vanliga tävlingar – från 156 till 144 (i de flesta tävlingar), 132 eller 120 (ett antal tävlingar).
  • Färre måndagskvalplatser.
    144 spelare (fortsatt fyra kvalplatser)
    132 spelare (två)
    120 spelare (ingen)
  • Endast 20 PGA Tour-kort på spel på undertouren Korn Ferry Tour (istället för 30 som nu). 
  • Färre sponsorinbjudningar. 
  • The Players Championship kommer ha ett startfält på 120 spelare, inte 144 som tidigare.
  • De flesta tävlingar som spelas på två banor kommer fortsatt att ha 156 spelare i fältet.

Förändringarna ska leda till en mer konkurrenskraftig och attraktiv tour samt att tackla problem med långsamt spel och ”omständigheter som dagsljus”. I nuvarande system hinner inte alla runt innan solen går ner och spelare behöver avsluta sina ronder på morgonen dagen efter och schemat behöver justeras igen. 

– Förändringar bygger på de konkurrens- och schemaförbättringar som införlivats under de senaste sex åren för att leta efter den bästa versionen av PGA Tour för våra fans, spelare, tävlingar och partners. Detta var en sann samarbetsinsats, och jag är oerhört stolt över PAC (spelardirektörerna) för den tid och ansträngning de lagt ner på att utvärdera hur vi bygger en starkare PGA Tour, säger PGA TOUR-kommissionären Jay Monahan i ett uttalande.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg på djupet om putterbytet: ”Lämnar den hemma”

Ludvig Åberg fortsätter med sin nya putter i U.S. Open. Nu lämnas den gamla favoritputtern hemma.

Personbästa av Svensson i Kanada

Klättrar på FedEx Cup efter den delade fjärdeplatsen i RBC Canadian Open.

Följ svenskarnas segerjakt ikväll

Dubbla segermöjligheter på de stora tourerna.

Yrselattacker stoppar PGA Tour-spelaren

Tackar nej till U.S. Open. Hittar inte orsaken till problemen.