Hoppa till innehåll

Solheim Cup slår biljettrekordet!

13-15 september arrangeras Solheim Cup på Gleneagles. Men redan nu har evenemanget slagit biljettförsäljningsrekord.

Jesper Johansson

Redan med en vecka kvar till Solheim Cup stod det klart publikrekord i Storbritannien var slaget.

Tävlingen spelas under tre dagar men eventet pågår från och med kommande måndag. Redan nu är nästan 80 000 biljetter sålda, vilket redan nu är mer än det var i Tyskland för fyra år sedan. Trots att det redan nu förväntas vara en storpublik på banan kan det fortsatt öka i antal sålda biljetter.

– Det har varit ett extremt högt tryck på biljetterna och Solheim Cup 2019 kommer att bli den damtävling i storbritannien med störst publiksiffra.
– Det finns fortfarande biljetter till salu men för de som planerar att gå men inte ännu gjort det rekommenderar jag att köpa biljetter redan nu för att undvika en besvikelse, säger en talesperson för tävlingen till The Courier.

Rankad 644 i världen – fick wild card till Solheim Cup

När Ryder Cup spelades på Gleneagles, där årets Solheim Cup spelas, var publiksiffran över 240 000 personer. Precis som då kommer läktarna vid första tee och 18:e greenen vara rejäla. I år kommer 2 200 platser att finnas vid första tee.

Tävlingen spelas 13-15 september och USA har vunnit de senaste två upplagorna av tävlingen.

Vill du veta ännu mer om tävlingen rekommenderas senaste avsnittet av Svensk Golf Podcast, där Helen Alfredsson delar sina tankar om lagtävlingen.

Avsnittet kan du höra här:

Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Åberg, US Open
Tournytt

Åberg: ”Jag suktar efter mer”

Slutar bland de 25 bästa för fjärde majorn i rad efter stark avslutning på Shinnecock Hills.

Moa Svedenskiöld
Tournytt

Svedenskiöld vann i Tyskland

Vann med pappa på bagen.

2026 U.S. OPEN - Round Three
Tournytt

Scheffler: ”Lite av en gissningslek”

Världsettan har chansen kvar att fullborda sin Career Grand Slam.

Ryder Cup- och Solheim Cup-lagen – enligt datan

Solheim Cup närmar sig och det är drygt ett år kvar till Ryder Cup. Så här skulle lagen se ut om datan fick avgöra.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Charley Hull: ”Jag är inte en lagspelare”

Charley Hull öppnar upp om Solheim Cup: lagspel är en utmaning för den engelska världsstjärnan.

”Det här året kommer kräva mycket”

Anna Nordqvist laddar för Solheim Cup – samtidigt som hon tävlar på högsta nivå.

KLART: Luke Donald fortsätter som Ryder Cup-kapten

Luke Donald får fortsatt förtroende och leder Europa i Ryder Cup 2027 på Adare Manor i Irland.

Inga bilar under Solheim Cup – publiken cyklar till banan

När Solheim Cup spelas på Bernardus Golf i Nederländerna 2026 blir transportfrågan något helt annat än vid tidigare mästerskap. Publiken förväntas nämligen ta sig till banan på cykel – i stället för med bil.