Hoppa till innehåll

Söderberg i delad ledning

Efter 18 spelade hål är Sebastian Söderberg i delad ledning.

Jesper Johansson

För andra veckan i rad befinner sig European Tour på Celtic Manor Resort. Eftersom coronapandemin skapat stora förändringar i schemat har touren valt att skapa en minitour i Storbritannien för att spelarna ska kunna tävla och supportrar ska kunna följa proffsens förehavanden via TV-apparaten.

Bra tycker vi. Bra tycker nog också Sebastian Söderberg.

I och med att de redan spelat en tävling på den tidigare Ryder Cup-banan lär spelarna nu ha full koll på hur man ska ta sig runt banan i Wales. Sebastian Söderberg, som slutade topp-10 förra veckan, ser ut att nu förbättrat spelplanen än mer då han efter första ronden är i delad ledning.

På torsdagen inledde göteborgaren med en birdie på hål ett. Därefter blev det tre par innan han gjorde ytterligare två birdies. I och med det var Söderberg tre under par inför vändningen.
På baknian blev det visserligen en bogey på hål 15 men dessförinnan blev det en birdie på hål 12.

I och med det är svensken tre under par efter 18 spelade hål och därför i delad ledning samtidigt som många spelare fortfarande är ute och spelar.

För en uppdaterad ledartavla: Klicka här!

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

golfspelare i svarta golfkläder och vit golfkeps med järnklubba i händerna
Tournytt

Folke topp 5 efter stark öppning i Kina

Moa Folke inledde Aramco China Championship med 67 slag och är delad femma, bara två slag från ledningen.

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mardrömsstart blev drömavslutning – räddade tourkortet

Sean Crocker var på god väg att förlora sina fulla spelrättigheter på DP World Tour. Då kom en osannolik avslutning som förändrade allt.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

Svenskarna balanserar i Sydkorea

Det mesta handlar om streckstrider inför sista ronden av den ordinarie säsongen.

Hulls hårda krav: ”Stäng av långsamma spelare”

Charley Hull har tröttnat på långsamt spel. Nu föreslår LPGA-stjärnan betydligt hårdare straff för spelare som tar för lång tid på sig.