Hoppa till innehåll

Söderberg efter fina starten: ”Bedrövlig uppvärmning”

En bra dag på greenerna gjorde att Sebastian Söderberg till slut kom in i ronden, som avslutades riktigt starkt.

Jesper Johansson

Sebastian Söderberg lyckades under hösten 2019 ta sin första seger på European Tour, då han vann Omega European Masters i Schweiz. Efter 18 spelade hål i veckans tävling har han satt sig i en position som gör det möjligt för göteborgaren att ta sin andra vinst.

Saudi International är visserligen än så länge i sin linda och mycket golf ska spelas. Men Sebastian Söderberg är delad tvåa tillsammans med bland annat Henrik Stenson. Den fina positionen har han dessutom lyckats skaffa sig utan att spelet kändes speciellt bra. Det började redan på rangen.
– Jag hade en bedrövlig uppvärmning och det var väl lite blandat spel första nio. Men andra halvan kändes det riktigt bra och jag gav mig själv många chanser, säger Söderberg till Svensk Golf.

LÄS MER: Svensk superstart i Saudiarabien

Henrik Stenson hyllade sin puttning efter ronden och menar att det var anledningen till det fina resultatet för honom. Sebastian Söderberg hyllar samma del av spelet och menar att det var anledningen till att han lyckades hitta in i spelet till slut, trots den skakiga uppvärmningen.
– Puttningen var rätt vass hela varvet faktiskt och sen började jag slå järnen riktigt bra mot slutet, vilket innebar att några birdies trillade i.
– Till i morgon skulle jag vilja få igång drivern lite bättre. Jag träffar för få fairways för att spelet ska vara riktigt stabilt.

Årets upplaga av Saudi International är den andra i ordningen. Tävlingen spelas på Royal Greens G&CC och Söerberg gillar banan. Den passar hans spel.
– Generellt passar den mig ganska bra. Det är mycket onduleringar på greenerna och man är ofta bara några meter från riktiga ”shortsides”. Jag tycker att det hjälper mig att fokusera lite extra på vart jag vill slå bollen och var den bättre missen är, säger Söderberg.

LÄS MER: Söderberg snabbast på Europatouren – genom tiderna

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna ludvig åberg och linn grant
Tournytt

Toursvepet: Åberg bäst från tee – Grant topp 10

Så har de svenska spelarna startat veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

Townsend imponerar i Johannesburg

Delar tredjeplatsen i ovädret i Sydafrika.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – Svårt att förstå sig på Jon Rahm

Spanjoren har själv satt sig i smeten, men vägrar göra rätt för sig.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Ännu en vass slutrond av Söderberg

Tog andra raka topp tio-placeringen efter 64-rond.

Närspelet höll Norén bogeyfri

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.