Hoppa till innehåll

”Skulle se konstigt ut med shorts på Augusta”

Niklas Lemke har spelat fyra tävlingsvarv i shorts för första gången någonsin på European Tour. Nu säger han sitt om nymodigheten.

Daniel Eriksson

Med temperaturer på stundtals över 40 grader har värmen varit en direkt avgörande faktor under Alfred Dunhill Championship i Sydafrika. 

European Tour tillät för första gången någonsin spelarna ha shorts på sig under tävlingsvarven. Många av spelarna tog tillfälligt i akt att fimpa byxorna, där Niklas Lemke var en av dem.  

– Jag har spelat i shorts samtliga fyra varven. När det är så här varmt gör det faktiskt rätt så stor skillnad.

Shorts eller inte? Så tycker spelarna själva

Om du får bestämma, ska det alltid vara ett fritt val om man vill spela i shorts eller långbyxor?

– Helt ärligt, där är jag lite splittrad. Jag tycker definitivt vi ska kunna få ha det när vi är i de varmare länderna och spelar. Sen tycker väl den lilla traditionalisten i mig att det skulle sett riktigt konstigt ut om någon spelare skulle gå upp för 18:e på Augusta eller under British Open iförd kortbyxor, det ska jag villigt erkänna…


Mer från samma ämne

Läs också

SDC Open 2026 - Day One
Tournytt

Blomstrand: ”Jag var i zonen hela dagen”

Svensken leder efter magisk 61-rond.

Magical Kenya Open 2026 - Day Two
Tournytt

Fem svenskar vidare i Kenya

Lemke fortsatt bra med på delad åttondeplats.

golfspelaren ludvig åberg med ett golfparaply
Tournytt

Järnproblemen bromsade Åberg på regnig Riviera

Trippelbogey och svagt järnspel sänkte Ludvig Åberg – men svensken kämpade sig tillbaka.

Fem saker vi tar med oss från Augusta-bossens presskonferens

Så ser Fred Ridley på att etablera en ny damtävling på Augusta, LIV-spelarnas framtid i The Masters och att förlänga hål 12.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Allt du behöver veta om hålen på Augusta National

Snittscorer, blomnamn och beskrivningar av alla hål på Augusta National.

Svensk Golf

”Har man svårt att putta från två meter så får man ju inte plocka upp bollen”

MAURITIUS. När Staysure Tour-finalen inleddes fick spelarna använda golfbilar – om de ville.

CM Hellsten

Garcia vill komma närmare fansen – genom att bära shorts

Golf är en sport med traditioner – på gott och ont. Proffsen får exempelvis inte tävla i shorts. Det vill Sergio Garcia ändra på – för amatörernas skull.

Jesper Johansson

88 slag senare – vad hände egentligen?

Mentalt urladdad, låg energinivå och en handsvett som gör greppet halt. Lemke förklarar rakryggat varför scoren sprang iväg i Sydafrika.

Daniel Eriksson