Hoppa till innehåll

Skadad McIlroy spelar vidare i tourfinalen

”Hela ländryggen låste sig och jag kunde inte röra mig.”

Världstvåan Rory McIlroy kunde inte genomföra några träningsvarv på East Lake inför veckans TOUR Championship. Detta efter att han ådragit sig en skada i ryggen. 

Det hela började i tisdags när McIlroy var hemma och kände sig lite stel. Han gick till gymmet och helt plötsligt låste sig ryggen. Han fick behandling och åkte till Atlanta. Där hade han inga känningar och tänkte mjuka upp i gymmet när olyckan återigen var framme.

– Jag gjorde en squat och hela ländryggen låste sig och jag kunde inte röra mig. Igår vid den här tiden kunde jag inte ställa upp mig vid bollen. Det känns bättre idag och förhoppningsvis ännu bättre imorgon, sa McIlroy efter att ha kämpat sig igenom första ronden.
Han startade på tredje plats och sju under par (rankingpoängen räknas om inför tourfinalen). Nordirländaren inledde med en rond på par och tappade till delad sjunde plats.
– Jag kämpade på och kände att jag bara ville ta mig igenom dagen. 

Rory McIlroy är en av tre europeiska spelare (tillsammans med Jon Rahm och Viktor Hovland) som redan är klara för spel i Ryder Cup om en dryg månad. Förhoppningsvis är han skadefri när matchen drar igång.

Efter första dagens spel delas ledningen av Collin Morikawa, Keegan Bradley och Viktor Hovland. De är tio under par.
Vinnaren av tävlingen och hela FedExCup får 18 miljoner dollar, tvåan 6,5 miljoner dollar, trean 5 miljoner dollar. Den som kommer på tionde plats får 1 miljon dollar och den som kommer på 30:e och sista plats i tourfinalen får 500 000 dollar. 
Ingen svensk spelare har tagit sig till årets final. Vincent Norrman spelade första slutspelstävlingen för två veckor sedan och slutade på 69:e plats i FedExCup.

Mer från samma ämne

Läs också

Adam Wallin
Tournytt

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.

Kim Campbell
Tournytt

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Henrik Stenson Simmons Bank
Tournytt

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Skadechocken – PGA Tour-stjärnan borta hela 2027

Ryggbesvären fortsätter för Zalatoris. Ska opereras för tredje gången och blir missar hela säsongen 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy vill ha tillbaka LIV-spelarna på PGA Tour

Rory McIlroy har länge varit en av LIV Golfs största kritiker. Nu vill han välkomna tillbaka spelarna till PGA Tour.

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

Åberg fyra – Scheffler mästare igen

Kunde inte riktigt haka på i segerstriden under tuff söndag på East Lake GC.