Hoppa till innehåll

Skadad Bryson DeChambeau trotsar läkarna

Den långtslående amerikanen spelar The Masters med skadad hand och höft.

Bryson DeChambeau gör sin sjätte start i The Masters. Amerikanen var rankad åtta i världen när året började men har fallit till en 19:e plats efter en skadedrabbad och upphackad inledning på året. DeChambeau är skadad i vänsterhanden och i höftleden och Masters blir hans sjätte tävling för året. Han har en 25:e plats som bästa resultat i år och missade kvalgränsen förra veckan i Valero Texas Open. 

28-åringen har helt klart kommit till Augusta National bättre förberedd än han gör i år.
– De sista veckorna har varit väldigt, väldigt svåra för mig. Jag spelar inte bra och slår inte bollen i närheten så rakt som jag borde. Att skrika fore på varje tee är helt enkelt inte roligt och jobbigt för psyket, sa DeChambeau på måndagens presskonferens i Augusta. 

DeChambeau gissar att skadorna bara är 80 procent läkta. Hans läkare avrått honom från att spela. 
– De rekommenderade att jag inte skulle komma tillbaka på ett tag och att jag borde låta skadorna läka helt. Till och med min tränare (Chris Como) har sagt att jag förmodligen inte borde spela. Men det här kommer bara en gång om året och jag måste försöka. 

DeChambeau har inte lyckats särskilt bra i sina besök på Augusta National. Han har klarat kvalgränsen alla gånger men har bara en 21:a plats som bästa resultat, det var 2016 då han blev bäste amatör i tävlingen. Förra året slutade han på 46:e plats. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Senaste nytt från The Masters:

Mer från samma ämne

Läs också

U.S. Women's Open Presented By Ally 2026 - Final Round
Tournytt

Korda årets spelare – nära historisk milstolpe

Nelly Korda har säkrat utmärkelsen Årets spelare på LPGA. Nu är amerikanskan bara en poäng från Hall of Fame.

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Kisner: Tiger Woods siktar mot The Masters

Tiger Woods vill spela mer golf igen. Enligt förre lagkamraten Kevin Kisner finns en plan som kan leda hela vägen till Masters 2027.

DeChambeau klar för DP World Tour-start – men stannar i LIV Golf?

Bryson DeChambeau gör comeback på DP World Tour i december. Samtidigt uppges han arbeta för att rädda LIV Golf.

DeChambeau återvänder till DP World Tour

Bryson DeChambeau är klar för spel i Nedbank Golf Challenge – hans första ordinarie start på DP World Tour på flera år.