Hoppa till innehåll

Ska komma tillbaka – men caddien tar nytt jobb

Tiger Woods vill göra comeback ännu en gång. Caddien går vidare till världsfyrans bag.

En haltande Tiger Woods avbröt The Masters tidigare i år under tredje ronden. Smärtan i benet blev för stor. Han opererades sedan i foten och en ny och oviss rehabiliteringsperiod väntar.
Något datum för när 47-åringen är frisk igen finns inte men hans agent Mark Steinberg uppger för ESPN att Tigers mål är att ta sig tillbaka till tävlingsgolf igen och kunna spela ett begränsat schema (majortävlingar och större PGA Tour-tävlingar). 

Sedan 2011 har Joe LaCava varit Tiger Woods caddie och LaCava har stått vid Woods sida genom svårigheterna de senaste åren. Men nu går LaCava vidare och kommer bära världsfyran Patrick Cantlays bag.

Mark Steinberg berättade för ESPN att LaCava ringde till Tiger först innan han tog beslutet.
– Joe ringde Tiger för att fråga honom och få hans godkännande. Självklart gav Tiger honom det. Tiger och Joe är som bröder, fantastiska vänner. Du borde inte läsa in mer än att Joe vill vara caddie. Han älskar det. Det är hans passion. Han är bra på det och en av de bästa, säger Steinberg.

Joa LaCava har tidigare burit Fred Couples bag i 20 år och Dustin Johnsons i fyra. För två veckor sedan hoppade LaCava in som caddie åt Steve Stricker under partävlingen Zurich Classic of New Orleans.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se
Samarbete med Hitpin Golf

Svenska Hitpin Golf satsar vidare – här är några nyheter

Svenska Hitpin Golf har sedan starten gått sin egen väg — golfbollar i tour-klass, designade i Sverige, till upp till 40 procent lägre pris än marknadens etablerade premium. Under 2026 satsar varumärket bredare med ny premiumhandske i cabretta-läder, helt ny sajt och uppgraderat tryck på logobollar för företagsmarknaden.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna ludvig åberg och linn grant
Tournytt

Toursvepet: Åberg bäst från tee – Grant topp 10

Så har de svenska spelarna startat veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

Seniortouren redo för Tiger Woods – om han kommer

PGA Tour Champions president: ”Vi är väl förberedda inför att Tiger fyller 50”

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

STOR INTERVJU: Ludvig Åberg om…

Det svenska stjärnskottet om fjolåret och förväntningarna på 2025.

Drömstart för Woods i Florida

Leder PNC Championship efter 13 birdies första ronden.

”Jag måste verkligen slå bollen ordentligt för att vara säker på att jag kommer förbi honom.”

Will McGees mamma, Annika Sörenstam, får allt svårare att hålla jämna steg med sin son.

Då har Annika och Will starttid – så ser du PNC Championship

Dags för PGA Tour Champions familjetävling. Här hittar du TV-tiderna.

Svensk Golf