Hoppa till innehåll

Sebastian Söderberg kan bli historisk

Sebastian Söderberg leder Barclays Kenya Open på Challenge Tour inför söndagens avslutande runda. Vinner han blir han blott den andre spelaren att försvara sin titel.

Erik Hallberg

Det är aldrig lätt att vinna en tävling två år i rad. Barclays Kenya Open är inget undantag, bara en gång i tävlingens 50-åriga historia har en spelare lyckats med den bedriften. Både 1968 och 1969 vann engelsmannen Maurice Bembridge. 

Men kanske är det dags igen, Sebastian Söderberg har åtminstone ett gyllene läge att upprepa Bembridges bedrift.

Söderberg som alltså vann tävlingen förra året leder årets upplaga inför söndagens avslutande spel. Huvudpersonen själv verkar trivas i Kenya.

– Kenya har alltid behandlat mig väl. Jag vet inte riktigt var det är, men jag får alltid en bra känsla i kroppen varje gång jag kommer hit, säger Söderberg till europeantour.com.

– Även om det är en annan bana än den jag vann på förra året verkar det som att jag alltid får till längdberäkningarna här. Bollen kan verkligen gå långt här i värmen så det gäller att vara noggrann när man bedömer avstånden, säger Söderberg.

Närmast jagande är tysken Philipp Mejow, ett slag bakom svensken.

Bland övriga svenskar är Simon Forsström närmast på en delad tredjeplats, tre slag bakom Söderberg.

Leaderboarden:

Sebastian Söderberg kan bli historisk

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

golfspelare i svarta golfkläder och vit golfkeps med järnklubba i händerna
Tournytt

Folke topp 5 efter stark öppning i Kina

Moa Folke inledde Aramco China Championship med 67 slag och är delad femma, bara två slag från ledningen.

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen – Stenson tar steg för steg

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Svenskar i farozonen – nu avgörs tourkorten

Flera svenskar slåss för sina spelrättigheter på DP World Tour. Nu väntar sista chansen att klättra på rankingen.

Toursvepet – Stenson jagar segern i Macao

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Svenskduo topp 20 när Meronk vann i St Andrews

Mikael Lindberg och Sebastian Söderberg slutade topp 20 i Alfred Dunhill Links Championship. Helgens bästa spelare Adrian Meronk jagade ikapp och förbi för sin femte DP World Tour-titel.