Världsettan, Scottie Scheffler, 29, visade klassen direkt när han vann sin första tävling för året, The American Express i Kalifornien.
Scheffler var ett slag bakom sydkoreanen Si Woo Kim inför sista ronden men redan efter åtta hål hade han ledningen med tre slag. Världsettan var då fyra under för ronden medan både Kim och Blades Brown föll tillbaks.
Det blev till slut 66 slag sista ronden på Pete Dye Stadium Course för 27 under par sammanlagt och segermarginalen blev fyra slag ner till fyra spelare på 23 under par.
Näst yngst någonsin
Scheffler blev i och med segern den näst yngsta någonsin att nå 20 segrar på PGA Tour, bakom Tiger Woods, vilket ger livslångt medlemskap på PGA Tour. Anmärkningsvärt är att vid nio av segrarna har han haft minst fyra slags segermarginal till tvåan.
Han är också den tredje spelaren, tillsammans med Tiger Woods och Jack Nicklaus, att ha fyra majorsegrar och 20 segrar på PGA Tour innan man fyllt 30 år.
– Det är fantastiskt. Jag har fått en jättebra start på min karriär men jag försöker verkligen att inte fundera för mycket på det där. Jag har bara försökt att förbereda mig så bra jag kan inför en ny säsong, sa Scheffler efter segern.
Nästa vecka väntar Farmers Insurance Open på Torrey Pines utanför San Diego med fyra svenskar i startfältet. Dock ingen Scottie Scheffler som spelar Phoenix Open veckan därpå.