Hoppa till innehåll

Åberg bogeyfri på TPC Sawgrass

Ludvig Åberg fick en stabil och lovande start i THE PLAYERS Championship på hemmabanan.


Ludvig Åberg, 26, stod för en stabil öppningsrunda i THE PLAYERS Championship på hemmabanan TPC Sawgrass. Det blev tre birdies och resten par för 69 slag. Tre under par räcker till en delad tionde plats.

Ruffen på TPC Sawgrass vill man helst undvika, och en av nycklarna till Åbergs score var att han till stor del kunde hålla sig borta från det tjocka gräset från tee.

Statistik från datagolf.com visar att Ludvig Åberg hade plusstatistik i alla delar av spelet utom en – SG Närspel, där han tappade 0,65 slag och var 92:a i fältet. Allra bäst var spelet från tee där Åberg var tvåa med +2,48 slag. SG Inspel: +1,43 slag. SG Puttning: +0,82 slag.

– Det var en bra start och jag kunde tack och lov träffa många fairways. Jag lär mig fortfarande saker om mitt spel. Jag såg bra saker både i dag och förra veckan, så överlag tycker jag att jag svingar bättre nu, säger Åberg till Golf Channel efter rundan.

Ett av dagens slag kom på ikoniska hål 17 med ö-greenen, där Åberg var snubblande nära att göra ett hole-in-one.

– 17:e är ett av de bästa hålen i världen. Jag slog en ganska lugn pitching wedge och den blev bra. Ja, det var nära.

Norén bra med

Alex Norén, 43, fick kämpa mer resultatmässigt och blandade birdies och bogeys. Till slut blev det ändå övervikt åt det positiva: fem birdies och fyra bogeys.

Norén kom in på 71 slag, ett under par, och är delad 30:e.

Klicka här för att komma till veckans ledartavlor.

I TV

Discovery+, Eurosport 2, HBO Max, Kanal 9
  • 11 mar., onsdag
    • 16:30 On the range
  • 12 mar., torsdag
    • 12:30 Feeder
    • 17:40 Huvudsändning
    • 18:00 Eurosport 2
  • 13 mar., fredag
    • 12:30 Feeder
    • 17:40 Huvudsändning
    • 18:00 Eurosport 2
  • 14 mar., lördag
    • 13:00 Feeder
    • 18:40 Huvudsändning
    • 18:45 Kanal 9
    • 19:00 Eurosport 2
  • 15 mar., söndag
    • 12:30 Feeder
    • 17:40 Huvudsändning
    • 17:45 Kanal 9
    • 18:00 Eurosport 2

Mer från samma ämne

Läs också

3M Open 2026 - Round Three
Tournytt

Jättetalangen leder efter 61-rond

Följ spelet på världens stora tourer här i Toursvepet.

ISPS HANDA Senior Open - Round Three
Tournytt

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

Em-trio
Tournytt

Dubbla svenska EM-medaljer

Örtengren och Nordstedt tog silver och brons bakom Naughton.

Här spelas alla herrmajors 2027

En ny och tre gamla majorbanor under 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg uppåt på världsrankingen

Klättrar fyra placeringar efter ännu en fin major.

The Open-tempen – märkligaste dropp jag sett

Vi listar det heta och det svala efter sista ronden av The Open på Royal Birkdale.

Åberg: ”Mitt bästa majorår i karriären”

Önskade större utdelning från söndagen, men lämnar Royal Birkdale och The Open med stark topptio-placering.

Stark finish av Norén

Klättrade 20 placeringar efter 68 slag sista ronden.