Hoppa till innehåll

Sagströms sköna start

I LPGA-premiären blev det en tung inledning. När LET öppnade säsongen fick Madelene Sagström dock en skön start.

CM Hellsten

1985 blev Laura Davies en professionell golfspelare. På torsdagen startade 53-åringen från Coventry en ny säsong på Ladies European Tour.
Inför 2017 har Laura Davies spelat 233 tävlingar på LET och vunnit 45 gånger.
Nu kan veteranen vara på väg mot ännu en titel.
Hon fick en smakstart i Oates Vic Open på anläggningen med det fantastiska namnet – 13th Beach Golf Links.
Laura Davies signerade ett scorekort som innehöll 65 (-8) och hon leder med två slag före en kvintett.
Så här sa Laura Davies efter rond 1:

 

Sju år efter att Laura Davies debuterade på LET föddes Madelene Sagström.
24-åringen från Enköping vann Symetra Tour i USA förra säsongen men LPGA Tour-debuten på Bahamas blev trist – 80 slag.
Före jul vann Madelene Sagström också kvalet till LET.
Den här veckan spelar hon premiären i Australien.
Efter rond 1 är Madelene Sagström bästa svenska på en delad 13:e plats efter att ha kommit in på 70 slag (-3).
–Jag har varit i Australien i nästan en vecka och det var jättekul att få vara ute och spela igen. Jag är mycket nöjd med dagens runda och kände att spelet var tillräckligt bra för att få till en bra score. Det är en bra början på tävlingen. Efter ronden gick jag till rangen och tränade lite på vindslagen för att vara ännu lite vassare när det börjar blåsa under rond 2 på fredag eftermiddag, säger Madelene Sagström till svenskgolf.se/wp.

Hur är 13th Beach Golf Links?
– Klubbens banor går i skotsk stil och man kan nästan glömma bort att man är i Australien. Det känns som linksgolf i Skottland eller England. Banorna är häftiga och utmanande, framför allt när det börjar blåsa, då kan det bli tuffa slag emellanåt. 

Så här går det för övriga svenskor:
d22) Pernilla Lindberg och Caroline Hedwall, båda 71 (-2).
d46) Lina Boqvist 73 (par).
d70) Camilla Lennarth, Johanna Gustavsson och Jenny Haglund, alla 75 (+2).
d84) Isabella Ramsay 76 (+3).

Sagströms sköna start
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Två svenskor i tätstriden – ”Smalaste banan jag spelat”

Camilla Lennarth och Julia Engström öppnade starkt i Women’s New South Wales Open och skuggar ledarduon.

Oskar Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sagström trivdes i blåsten

Madelene stod pall när många andra föll

Martin Strömberg

Samma bana – samma prissumma – samtidigt

Vic Open blir första tourtävling att ha full jämlikhet

Martin Strömberg

Då startar svenskorna i British Open

Tio svenskor spelar majorn. Succéamatören Linn Grant får sällskap av Caroline Hedwall under rond 1 och 2.

CM Hellsten

Fantastisk svenskdag i Marocko

Lynn Carlsson leder och tre andra topp-tio.

Martin Strömberg