Hoppa till innehåll

Sagström: ”Bitarna börjar falla på plats”

Madelene Sagström är Sveriges senaste vinnare på LPGA Tour. Kanske kan hon i veckan ta sin första majorseger i karriären.

Jesper Johansson

Det var i vintras, innan coronapandemins utbrott, som Madelene Sagström tog hem sin första seger på LPGA Tour. Enköpingspelaren vann Gainbridge LPGA at Boca Rio efter en tuff duell mot japanskan Nasa Hataoka.

Sedan dess har året varit både bra och dåligt för Sagström med en del mentala hinder som ställt sig i vägen. Nu är hon dock tillbaka och enligt henne själv börjar spelet sitta där det ska.
– Formen känns helt okej. Jag spelade bra förra veckan trots ganska dåliga förberedelser. Så spelet känns ganska bra faktiskt. Bitarna börjar falla på plats, säger hon till Svensk Golf.

Veckans US Women’s Open spelas på två olika banor på Champions Golf Club utanför Houston, Texas. Enligt Sagström är det en tuff utmaning som väntar spelarna och skicket är helt perfekt – trots att majorn spelas i december istället för under sommaren som vi är vana vid.
– Det är lite kallare än vad det hade varit i somras. Men banorna är fortfarande i grymt skick och jag har spelat bra hittills. Det här blir ett bra test.

Mer från samma ämne

Läs också

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Three
Tournytt

Nya, snälla USGA

Bredare fairways och långsammare greener väntar på Shinnecock Hills.

Stark och Grant jagar segern i Michigan

Tre slag bakom sydkoreanska paret inför sista dagens spel.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark smyger med i titelförsvaret

Bara fem slag bakom ledarna inför helgens spel.

Stark räddade upp öppningsronden i titelförsvaret

Fjolårets vinnare av U.S. Women’s Open, Maja Stark, är bästa svenska efter 18 spelade hål.

Starttider U.S. Women’s Open – då slår Stark ut

Maja Stark inleder titelförsvaret torsdag eftermiddag svensk tid. Här är svenskornas starttider.

Svensk Golf

Så ser du U.S. Women’s Open 2026

Sju svenskor finns med när U.S. Women’s Open avgörs på klassiska Riviera. Här är tiderna, kanalerna och blågula namnen att hålla koll på.

Svensk Golf