Hoppa till innehåll

Så sänds Scandinavian Mixed i gratiskanalen

En av årets mest spännande tävlingar spelas i veckan och spelplatsen är Vallda G&CC utanför Kungsbacka. Här är veckans viktiga TV-tider!

Jesper Johansson

Det är dags att bänka sig i TV-soffan, för i veckan ska premiärupplagan av Scandinavian Mixed avgöras på Vallda Golf & Country Club!

Den unika tävlingen har ett startfält som till hälften består av kvinnor och hälften män. Alla spelar om samma pokal och prissumma. Hur spännande som helst och som lök på laxen för att göra det än mer intressant att följa tävlingen deltar den svenska golfens två största genom tiderna; Annika Sörenstam och Henrik Stenson.

Men för den som vill vara på plats sätter Covid-19 tyvärr stopp. Endast partners till tävlingen får besöka golfbanan utanför Kungsbacka. Därför kommer veckans TV-tider att vara lite extra viktiga. Turligt nog kommer den att sändas via flera av Nents kanaler, bland annat gratiskanalen TV6.

Scandinavian Mixed sänds på TV6, Viaplay och V Sport Golf och kommenterar gör Anders Sjöstrand och Carin Hjalmarsson.

Veckans TV-tider:

Torsdag13.00–18.00 
Fredag13.00–18.00 
Lördag09.30–14.00 
Söndag13.30–18.00

Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenska stjärnor väljer bort Hills Ladies Open

Trots att Hills Ladies Open är årets enda LET-tävling i Skandinavien väljer de största svenska stjärnorna bort tävlingen. Endast Ingrid Lindblad kommer till start, medan namn som Linn Grant, Anna Nordqvist och Madelene Sagström satsar vidare på LPGA.

Roger Andersson

Grant besviken att svenska proffstävlingen försvunnit

Linn Grant om att inte kunna försvara sin titel i Scandinavian Mixed.

Arwefjäll trivs i dåligt väder – fyra inför finalronden i Sydafrika

Fem slag bakom ledande Mimi Rhodes. Tävlingen kortas till 54 hål.

Sänds i SVT – men LPGA-svenskorna kan utebli 

Svenska LET-tävlingen saknar storstjärnor och huvudsponsor.

Tommy Jeppsson