Hoppa till innehåll

Så mycket är Alex Noréns seger värd!

Det är inte bara rankingpoäng som Alex Norén belönas med efter segern i BMW PGA Championship. Bankkontot fylldes dessutom på rejält.

Jesper Johansson

Efter en fantasirond av Alex Norén på söndagen lyckades svensken ta hem sin nionde seger på European Tour, och sin femte inom loppet av elva månader.

I och med det lär vi kunna se honom högre upp på världsrankingen, och redan nu ser vi att han hoppar upp till fjärde plats på Race to Dubai-rankingen – Europatourens säsongslånga tävling.

Men segern ger också en rejäl injektion på bankkontot.

Efter segern i BMW PGA Championship vinner Alex Norén 1,1 miljoner dollar, ungefär 9,5 miljoner svenska kronor.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Åberg tillbaka i spel – så ser du Open de España

Ludvig Åberg är tillbaka på DP World Tour. Sju svenskar utmanar bland andra Jon Rahm i Madrid. Uppdatering: Rahm har dragit sig ur.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

Då startar Åberg och Norén – fredagens starttider i BMW Championship 2026

Alex Norén spelar i en utvald grupp med Jake Knapp, medan Ludvig Åberg spelar med Collin Morikawa. Här är fredagens starttider i BMW Championship.