Hoppa till innehåll

Åberg ensam svensk i FedEx Cup-slutspelet

Så fungerar slutspelet på PGA Tour.

Den ordinarie säsongen är över på PGA Tour och på torsdag drar slutspelet igång i Memphis med FedEx St. Jude Championship. De 70 främsta på FedEx Cup-rankingen har kvalificerat sig och som vanligt var det dramatiskt när strecket drogs efter senaste veckans Wyndham Championship. Tysken Matti Schmid gjorde birdies på sina tre sista hål för att ta sig in slutspelet som 70:e och sista spelare. Han petade ut amerikanen Davis Thompson som slutade på 71:a plats.

En svensk spelare finns på plats på TPC Southwind, världsnian Ludvig Åberg, som är på plats 14 på FedEx Cup-rankingen. Åberg är i princip också klar för den andra slutspelstävlingen, BMW Championship, som spelas på Caves Valley i Maryland den 14-17 augusti. De 50 främsta på rankingen efter FedEx St. Jude Championship får plats där.

Åberg slutade på delad 40:e plats förra året i FedEx St. Jude Championship. Han slutade sedan delad tvåa i BMW Championship och tog en 16:e plats i Tourfinalen.

Den 24-27 augusti spelas slutligen Tour Championship på East Lake, Atlanta, och då är det de 30 främsta på rankingen som får plats i startfältet.

Nytt för i år är att man tagit bort handicapslagen och att alla spelare startar på noll under tourfinalen. Segraren i själva Tourfinalen vinner också FedEx Cup och får tio miljoner dollar och fem års segrarkategori för besväret.

För alla spelare som hamnade utanför topp-70 väntar sedan Fall Series, åtta tävlingar där man kan förbättra sin placering på FedEx Cup-rankingen. De 100 främsta efter Fall Series behåller sina rättigheter och platserna 101-125 får begränsade rättigheter. De 70 främsta

Just nu är Alexander Norén på 105:e plats i FedEx Cup. Jesper Svensson är 110:a och Henrik Norlander är på plats 115. Skadade Vincent Norrman är 189:a och Tim Widing är på plats 210.

Veckans ledartavlor

Veckans TV-tider

Mer från samma ämne

Läs också

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

golfspelaren ludvig åberg spelar golf på golfbana
Tournytt

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stjärnorna intar Wentworth – Norén och Åberg på plats

Ludvig Åberg och regerande mästaren Alex Norén är två av stjärnorna på Wentworth för BMW PGA Championship. Här är veckans tv-tider.

PGA Tour-spelarens svåra skada

Tysken blir borta flera månader efter ett otäckt fall.

Åberg fyra – Scheffler mästare igen

Kunde inte riktigt haka på i segerstriden under tuff söndag på East Lake GC.

Åberg reste sig rejält efter mardrömsstarten

Ludvig Åberg svarade med sju birdies efter en inledande dubbelbogey och är åter med i toppstriden i Tour Championship.