Hoppa till innehåll

Så följer du Åbergs segerjakt på Royal Birkdale

Starttider sista ronden i The Open. Åberg jagar Burns tillsammans med Herbert klockan 15.00.


Ludvig Åberg har satt sig i en spännande position iför sista ronden av The Open Championship på Royal Birkdale. Efter tre ronder delar svensken sjätteplatsen på sex under par, fyra slag bakom ledande amerikanen Sam Burns.

Åberg ut 15.00

Åberg gick på 67 slag tredje ronden och var nöjd med sin score. Under slutronden spelar han tillsammans med australiensaren, Lucas Herbert, och de går ut klockan 15.00 på söndagen i tredje bollen från slutet.

Alex Norén har också gjort en bra major och delar 38:e plats på ett under par, nio slag bakom ledande Burns. Norén spelar tillsammans med engelsmannen Marco Penge sista ronden och de går ut klockan 12.00.

För Jesper Svensson var det en jobbig lördag och han föll tillbaks till en 78:e plats efter 77 slag tredje dagen.

Trots att Svensson gjorde fyra birdies blev det också tre dubbelbogeys och fem bogeys under rond tre. Svensson går ut i första bollen på söndagen klockan 08.40 tillsammans med amerikanen Keegan Bradley.

Här är de mest intressanta starttiderna under slutronden:

StarttidSpelare 1Spelare 2
08.40Jesper SvenssonKeegan Bradley
09.50Min Woo LeeTyrrell Hatton
11.40Patrick Reed Adam Scott
12.00Marco PengeAlex Norén
12.30Jordan SmithRory McIlroy
12.50Casey JarvisKristoffer Reitan
13.45José Luis BallesterScottie Scheffler
13.55Jon RahmShane Lowry
14.40Tommy FleetwoodRasmus Neergaard Petersen
14.50Jackson SuberBryson DeChambeau
15.00Ludvig ÅbergLucas Herbert
15.10Ryan GerardSi Woo Kim
15.20Ryan FoxSam Burns

I TV

V Sport Golf, Viaplay
  • 14 jul., tisdag
    • 10:00 Från rangen
    • 15:00 Från rangen
  • 15 jul., onsdag
    • 10:00 Från rangen
    • 15:00 Från rangen
  • 16 jul., torsdag
    • 07:30 Huvudsändning
    • 08:30 Från rangen
    • 10:30 Featured groups
  • 17 jul., fredag
    • 07:30 Huvudsändning
    • Från rangen
    • 10:30 Featured groups
  • 18 jul., lördag
    • 11:00 Huvudsändning
    • 11:15 Featured groups
  • 19 jul., söndag
    • 10:00 Huvudsändning
    • 10:00 Featured groups

Mer från samma ämne

Läs också

Henrik Stenson
Tournytt

Toursvepet – Stenson jagar segern i Macao

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

David Lundgren 3
Tournytt

Fem spelare flyttas upp till HotelPlanner Tour

Fyra svenskar i topp när Nordic Golf League summerar säsongen.

The American Express 2026 - Round Three Zalatoris
Tournytt

Skadechocken – PGA Tour-stjärnan borta hela 2027

Ryggbesvären fortsätter för Zalatoris. Ska opereras för tredje gången och blir missar hela säsongen 2027.

Följ svenskarna under lördagen i Madrid

Åberg tillsammans med Ryder Cup-kompisen på lördagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Golf på TV: Norén på torsdag – Åberg på fredag

Vill du se svenskarna i Open de España gäller olika dagar. Alex Norén på torsdag – Ludvig Åberg på fredag.

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Följ Åberg och Scheffler i Tour Championship

Kanonboll för Åberg under andra dagen i Tour Championship.