Hoppa till innehåll

Ryder Cup-kaptenerna om Bethpage Black

Hur kommer Bethpage Black egentligen att spelas? Kaptenerna Keegan Bradley och Luke Donald vill inte avslöja alltför mycket, men ger en hint om vad som väntar.

Bethpage Black står redo för Ryder Cup 2025, och som alltid är banans uppsättning ett hett samtalsämne. Under måndagens gemensamma presskonferens höll sig både USA:s kapten Keegan Bradley och Europas kapten Luke Donald vaga när detaljerna kom på tal – sannolikt av taktiska skäl. Men båda gav en fingervisning om hur banan kan komma att spelas.

Donald: ”Räkna med birdies”

Luke Donald betonar att banan inte bjuder på några överraskningar jämfört med tidigare Ryder Cup på amerikansk mark. Han beskriver Bethpage Black som en tuff bana, men inte med samma svårighetsgrad som under ett U.S. Open.

– Man får räkna med att det kommer göras birdies. Det är världsklasspelare som ställer upp. Snabba men inte för snabba greener och måttlig ruff, säger Donald.

Bradley: ”Bästa skicket jag sett Bethpage i”

Keegan Bradley, som har spelat Bethpage Black upp till hundra gånger, avslöjar väldigt lite men säger att USA förstås har analyserat spelarnas styrkor och därefter anpassat banans detaljer. Han lyfter fram fördelen av att som kapten kunna påverka uppsättningen.

– Vi har tittat på data och sett hur våra spelare presterar som bäst. Banan är i det bästa skick jag någonsin upplevt här, säger Bradley och hyllar banarbetarna. 

Det mesta talar alltså för att Bethpage Black, som annars är känd för att vara både bestraffande och utmanande, den här gången kommer att bjuda in till mer aggressivt spel. Istället för säkerhetsmarginaler väntas båda lagen jaga birdies – snarare än vänta på motståndarnas misstag.

Läs mer: Bethpage Black – en bana som kan fälla USA?

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport (endast fredag)
  • 22 sep., måndag
    • 21:00 Presskonferens, Bradley och Donald
  • 23 sep., tisdag
    • 14:00 Presskonferens, Keegan Bradley
    • 16:15 Presskonferens, Luke Donald
  • 24 sep., onsdag
    • 13:45 Presskonferenser, spelare
    • 22:00 Öppningsceremoni
  • 25 sep., torsdag
    • 13:55 Presskonferenser, spelare
    • 22:00 Spelare och par för fredagens första fyra matcher
  • 26 sep., fredag
    • 12:00 Breakfast at Bethpage
    • 13:00 Foursome, Huvudsändning
    • 13:00 Foursome, Featured Group
    • 19:00 Fyrboll, Huvudsändning
    • 19:00 Fyrboll, Featured Group
  • 27 sep., lördag
    • 12:00 Breakfast at Bethpage
    • 13:00 Foursome, Huvudsändning
    • 13:00 Foursome, Featured Group
    • 19:00 Fyrboll, Huvudsändning
    • 19:00 Fyrboll, Featured Group
  • 28 sep., söndag
    • 16:00 Breakfast at Bethpage
    • 18:00 Singlar, Huvudsändning
    • 18:00 Singlar, Featured Group

Mer från samma ämne

Läs också

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

golfspelaren ludvig åberg spelar golf på golfbana
Tournytt

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

golfspelare håller presskonferens
Tournytt

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.

Här avgörs Solheim Cup – så fungerar matchen

En relativt ny bana, 28 matcher och tre dagars matchspel. Här är det viktigaste inför Solheim Cup på Bernardus Golf, Nederländerna.

Olof Åsgård

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

Luke Donalds nya vice-kapten till Adare Manor

Harrington blev vice-kapten nummer tre i Luke Donalds nya lagbygge.

Martin Strömberg