Hoppa till innehåll

Rory McIlroy optimistisk inför Ryder Cup

Rory McIlroy tror att Ryder Cup i september inte alls kommer bli den promenad i parken som USA förutspår.

Jesper Johansson

I slutet av september ska Europa och USA drabbas samman i Ryder Cup. 2016 tog amerikanerna en bekväm seger på Hazeltine och Rory McIlroy menar att de har ett bra lag.
– USA ser väldigt starka ut. För första gången har de en ordentlig sammanhållning. Alla unga spelare trivs väldigt bra tillsammans, sa Rory McIlroy under en presskonferens.
– Jordan Spieth, Justin Thomas, Rickie Fowler, Brooks Koepka, Patrick Reed, Daniel Berger. De trivs alla väldigt bra tillsammans. Den gruppen av unga spelare kommer vara med under en lång tid framöver. 

Men det finns annat som avgör en tävling.
Som spelplats, till exempel.

Paris bästa golfbanor

Rory McIlroy tror att det europeiska laget har en fördel på Le Golf National.
– Om man ser på hur det var på Hazeltine senast och hur de satte upp golfbanan: Stora vida fairways, ingen ruff, flaggorna var mitt på greenen.
– Det var inte uppsatt på det sätt som européer föredrar att spela. Jag tror att Paris kommer vara något helt annat.

”Känner mig bättre med puttern än någonsin”

Om man ser till världsranking lär USA ha ett starkare lag. Men inte heller det avgör en lagtävling, menar nordirländaren.
– Amerikanerna har pratat mycket om hur stor chans de har att vinna men det är aldrig så enkelt. Vi kommer ha ett kanonbra lag och det kommer definitivt inte vara så enkelt som de tror på förhand.

Mer från samma ämne

Läs också

U.S. Women's Open Presented By Ally 2026 - Final Round
Tournytt

Korda årets spelare – nära historisk milstolpe

Nelly Korda har säkrat utmärkelsen Årets spelare på LPGA. Nu är amerikanskan bara en poäng från Hall of Fame.

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

McIlroy snor Åbergs lagkamrat

Shane Lowry lämnar Ludvig Åbergs lag för att spela med Rory McIlroy. Övergången är den första i TGL:s historia.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroys galna förmån – nu blir det mycket att checka in

Rory McIlroys nya sponsoravtal innehåller en minst sagt ovanlig förmån. Och det är inga små saker som ska följa honom världen runt.

McIlroy vill ha tillbaka LIV-spelarna på PGA Tour

Rory McIlroy har länge varit en av LIV Golfs största kritiker. Nu vill han välkomna tillbaka spelarna till PGA Tour.

Fem viktiga besked inför Ryder Cup 2027

Nya amerikanska planer, LIV-spelare och publikens uppträdande. Kaptenerna gav flera besked inför Ryder Cup 2027.

Litar inte på Donald – så tänker Meronk om Ryder Cup

Adrian Meronk vann på Old Course och stärkte sina Ryder Cup-chanser. Men efter petningen 2023 tänker han inte förlita sig på Luke Donald.