Hoppa till innehåll

Rory McIlroy optimistisk inför Ryder Cup

Rory McIlroy tror att Ryder Cup i september inte alls kommer bli den promenad i parken som USA förutspår.

Jesper Johansson

I slutet av september ska Europa och USA drabbas samman i Ryder Cup. 2016 tog amerikanerna en bekväm seger på Hazeltine och Rory McIlroy menar att de har ett bra lag.
– USA ser väldigt starka ut. För första gången har de en ordentlig sammanhållning. Alla unga spelare trivs väldigt bra tillsammans, sa Rory McIlroy under en presskonferens.
– Jordan Spieth, Justin Thomas, Rickie Fowler, Brooks Koepka, Patrick Reed, Daniel Berger. De trivs alla väldigt bra tillsammans. Den gruppen av unga spelare kommer vara med under en lång tid framöver. 

Men det finns annat som avgör en tävling.
Som spelplats, till exempel.

Paris bästa golfbanor

Rory McIlroy tror att det europeiska laget har en fördel på Le Golf National.
– Om man ser på hur det var på Hazeltine senast och hur de satte upp golfbanan: Stora vida fairways, ingen ruff, flaggorna var mitt på greenen.
– Det var inte uppsatt på det sätt som européer föredrar att spela. Jag tror att Paris kommer vara något helt annat.

”Känner mig bättre med puttern än någonsin”

Om man ser till världsranking lär USA ha ett starkare lag. Men inte heller det avgör en lagtävling, menar nordirländaren.
– Amerikanerna har pratat mycket om hur stor chans de har att vinna men det är aldrig så enkelt. Vi kommer ha ett kanonbra lag och det kommer definitivt inte vara så enkelt som de tror på förhand.

Mer från samma ämne

Läs också

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Sanford International - Round One
Tournytt

Stenson leder inför slutronden

Följ de svenska spelarna runt om i golfvärlden här i Toursvepet.

PURE Insurance Championship - Round One
Tournytt

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.

Nordqvist avfärdar USA-kaptenens kritik

USA-kaptenen Angela Stanford var kritisk mot greenerna efter förlusten. Anna Nordqvist håller inte med.

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.

Historiskt dåligt facit – Woad: ”Spelar ingen roll”

Lottie Woad och Charley Hull har haft två tuffa dagar tillsammans. Men debutanten Woad är tydlig: bara Europas resultat räknas.