Hoppa till innehåll

Rahm ryckte på Riviera

Och Woods var nära albatross.

Spanjoren Jon Rahm fortsätter att övertyga så fort han ställer up i en tävling. På sina tolv senaste starter har världstrean fyra segrar och elva placeringar bland de åtta främsta, och han har som sämst en 16:e plats. Inför sista ronden av Genesis Invitational leder han på 15 under par med tre slag före Max Homa efter en rond på 65 slag (-6) i hårda, svåra förhållanden på Riviera CC.

– Mina drives har varit något sämre än tidigare men jag har lyckats kompensera det genom att slå mina wedgar bättre och genom att slå i lite fler puttar, kommenterade Rahm sin form senaste tiden.

Om Rahm är den bästa spelaren på planeten just nu så är inte Max Homa långt efter. En seger under söndagen skulle vara Homas femte sedan inledningen av förra säsongen och han är den ende som varit bättre än Rahm på Rivieras svåra greener den här veckan. Vid fem av sina sex segrar har han vunnit utan att ha varit i ledning efter 54 hål och han ser fram mot uppgiften under söndagen.

– Att få jaga den hetaste spelaren i världen känns som en inspirerande möjlighet. Livet handlar om möjligheter, att ge sig chansen och att försöka lyckas.

Också Tiger Woods imponerade under tredje ronden. Woods gick på 67 slag och var så här nära att göra albatross på Rivieras första hål (Woods tionde).

Woods är tre under par och tolv slag bakom Rahm på en delad 26:e plats. Han är på väg att göra sin bästa tävling sedan i januari 2020 då han slutade delad nia i Farmers Insurance Open. Nordirländaren och världstvåan Rory McIlroy hade en tuffare lördag och gick två över par. Han delar 18:e plats inför sista ronden. Världsettan Scottie Scheffler är på delad 15:e plats efter en lördagsrond på 70 slag.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

brian rolapp i grå kavaj bakom en mikrofon
Tournytt

PGA Tour 2028 – det här vet vi

Nio tävlingar i Championship Series klara

Portugal Invitational 2026 - Round Two
Tournytt

Toursvepet – Lundberg tre slag från täten i Portugal

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

TourTempen – En spelare utöver det vanliga

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sammanfattning, dag två, The Open 2026

DeChambeau imponerar på Royal Birkdale.

The Open-tempen, dag ett

Vi listar det hetaste och kallaste under första dagens spel på Royal Birkdale.

Ljummen avslutning av Nyholm

Delade 26:e plats efter 69-rond i Illinois.

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.