Hoppa till innehåll

Puttningen lyfte Stark i Florida

Stark: "Börjar äntligen få i lite tremetersputtar"

Årets första tävling på LPGA Tour har hunnit 36 hål. Tournament of Champions spelas på Lake Nona utanför Orlando med två svenska spelare bland de 29 som kvalificerat sig. Maja Stark stod för en bra andra rond där hon gjorde fem birdies, en bogey och resten par, 68 slag innebar att hon avancerade till en delad femteplats inför helgens spel, och Stark själv tackar en utökad satsning på puttning för resultatet.

– Puttningen första nio var bra, men mitt järnspel var inget vidare. Jag började äntligen få i lite tremetersputtar och det hjälper till. Jag satte upp en målsättning att träna puttning sex timmar i veckan och förstod nog inte hur mycket mer det är än vad jag brukar. Det betalar sig, kanske framförallt när det gäller självförtroendet, berättade Stark efter sin rond.

Stark berättade också att hon blev extremt sugen på att börja träna igen under det korta uppehållet efter förra säsongens slut. Och att hon plötsligt känner en större harmoni.

– Jag fyllde 23 år under uppehållet och det extra året kanske hjälpte till. Jag har nog aldrig älskat golf mer än jag gör nu och känner mig som en lyckligare person.

På fem under par är Stark sex slag bakom ledande kanadensiskan Brooke Henderson med två ronder kvar. Den andra svenskan i startfältet, Anna Nordqvist (71-72), är på delad 16:e plats på ett under par, efter en eagle på sista hålet.

LEDARTAVLA


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Från tee till green: damernas ultimata kombination

Tillsammans skulle de här damspelarna bilda ett fruktat lag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så följer du Maja Stark i mixade partävlingen

LPGA- och PGA Tour-stjärnor förs samman när Grant Thornton Invitational avgörs för tredje gången.

Grant leder i Florida efter 63-rond

Inledde med bogey men följde upp med åtta birdies.

Sverige utslaget – trots starka vändningen

Missade semifinalen i International Crown.

Åtta svenskor till start i Skottland

Stark vässar linksformen på Dundonald Links.