Hoppa till innehåll

Projektet: Återvinna förbrukad golfutrustning

I slutet av maj pågår ett projekt som ska hjälpa planeten. Stora aktörer inom golfen kommer ta emot gamla golfklubbor och kläder för att på så sätt skänka pengar till miljöarbeten och Röda korset.

Jesper Johansson

Har du gammal utrustning hemma? Kanske ett par skor som är lite för små eller golfkläder som inte längre passar?
Då kan du vara med och göra världen till en bättre plats.

Flera stora aktörer inom golfbranschen har nämligen gått samman för att skapa ”Green Week Golf Recycling” 20–26 maj.

Tre tips för rakare drivar!

Projektet går ut på att samla in förbrukad och överbliven golfutrustning för återvinning. Återvinning av golfkläder och golfskor går oavkortat till Röda Korsets second handverksamhet och allt överskott från metallåtervinningen går till att främja miljöarbetet inom golfen.

Det enda man inte kan lämna in under den här veckan är golfbagar men om man har annat metallskrot går också det bra att återvinna på utvalda platser runt om i landet.

Var du kan lämna ditt skrot kan du se här.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.