Hoppa till innehåll

Oosthuizen: ”Jag ska ge allt jag har”

Ska sydafrikas 23:e herrmajor bärgas på Royal St George's?

2010 skrevs segermarginalen till sju slag när Louis Oosthuizen lyfte The Claret Jug i St Andrews. Det mesta pekar på att årets The Open på Royal St George’s kommer att bli en betydligt tätare historia.

För Louis Oosthuizen handlar söndagen om att slippa utöka statistiken med en sjunde andraplats i något av golfens fyra stora mästerskap. Men också om att ge Sydafrika sin första majorseger sedan Ernie Els triumf på Royal Lytham 2012.

Genom åren har de sydafrikanska herrspelarna bärgat totalt 22 majortitlar.
Från Bobby Locke och Gary Player till Ernie Els, Retief Goosen, Trevor Immelman och Charl Schwartzel. Ja, och Louis Oosthuizen – som går upp jämsides med Goosen i den sydafrikanska majorstatistiken om han får jobbet gjort på Royal St George’s.

– Att sluta tvåa är inte direkt bra så jag kommer att ge allt jag kan imorgon för att se om jag kan få lyfta The Claret Jug igen, säger Louis Ooshuizen efter lördagens 69-rond.

Tredje speldagen blev inte direkt en fläckfri historia för sydafrikanens del. På totalt tolv under par skrivs försprånget till tvåan Collin Morikawa till ett slag, men kunde egentligen varit något större om Ooszthuizen exempelvis inte kladdat till det birdievänliga 14:e hålet – där han fick jobba för att rädda par efter ett rejält skakigt andraslag.

– Jag var 13 under par vid ett tillfälle och hade kanske kunnat till 14 eller 15 med bättre spel på sista nio. Det var några riktigt tuffa pinnar där ute som du absolut inte kan gå för. Jag gjorde några dåliga svingar i mitten av ronden och hamnade i jobbiga lägen där det blev två bogeys, säger Louis Oosthuizen.

Inför söndagens avgörande rond pratar Oosthuizen om en relativt öppen spelplan som kommer att lämna utrymme för mer aggressiva satsningar när rätt läge uppstår.

– Det kommer troligen att dra ihop sig när du kommer mot 14. Allt hänger på vilken typ av slag som du har in där. Du kan inte göra någonting korkat och försöka dig på ett omöjligt slag men om möjligheten att vara mer aggressiv finns så måste du gå för det om du vill vinna en major. Jag kommer att kolla in ledartavlan där ute under söndag eftermiddag och se vad som händer, konstaterar Louis Oosthuizen.

Unge amerikanen utmanar

För 24-årige Collin Morikawas del väntar en lärorik och krävande söndag. Fjolårets segrare i PGA Championship har aldrig tidigare avverkat sista speldagen av en major i ledarboll. Han kommer dessutom att göra det under sin första start i The Open Championship, där han fortsätter att ställas inför slag och utmaningar som skiljer sig markant från den golf han växt upp med i USA och Kalifornien. Något som Morikawa dock hittills lyckats hantera exceptionellt väl – inte minst genom sitt signifikativt starka järnspel.

– Det största som jag kan ta med mig från PGA Championship är vetskapen om att jag kan ta det hela vägen. Men självförtroende kommer egentligen från att slå bra slag och se puttarna rulla i. Det finns mycket att bygga vidare på där. Speciellt från denna vecka. Jag har inte mycket erfarenhet av linksgolf och de mentala höjdpunkter jag ser inombords kommer från denna vecka. Tacksamt nog är det ganska många, säger Collin Morikawa efter lördagens 68-rond.

På totalt -11 har Morikawa två slag ned till trean Jordan Spieth, som hade en oförklarlig kollaps i slutet av sin tredjerond och tappade mark på ledartavlan. Bakom Spieth på tredjeplatsen är det Scottie Scheffler och Corey Conners som delar fjärdeplatsen på -8.

Klicka här för en aktuell ledartavla


Chefredaktör på Svensk Golf. Har funnits på Svensk Golf i olika roller sedan början av 00-talet och har även varit chefredaktör för den svenska upplagan av Golf Digest. Skriver främst om utrustning, tourer och banor. Har ett stort golfhjärta som möjligen dunkar lite extra för tidlösa cavity back-järn och skönt luriga greenområden.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

DETROIT, MICHIGAN - AUGUST 02: Rickie Fowler of the United States tosses his ball on the 18th green during the final round of the Rocket Classic 2026 at Detroit Golf Club on August 02, 2026 in Detroit, Michigan. (Photo by Raj Mehta/Getty Images)
Tournytt

Uppgifter: På väg mot operation

Rickie Fowler har dragits med problem sedan Ryder Cup 2023. Nu pekar uppgifter på att amerikanen ska opereras efter säsongen.

golfspelaren linn grant slår golfslag så sand yr
Tournytt

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Lundberg trea i Portugal

Följ spelet på världens största tourer här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här spelas alla herrmajors 2027

En ny och tre gamla majorbanor under 2027.

The Open-tempen – märkligaste dropp jag sett

Vi listar det heta och det svala efter sista ronden av The Open på Royal Birkdale.

Nöjd Åberg ser fram emot laddad The Open-söndag

Trygg i spelplanen som lägger grunden för jakten på ledande Sam Burns.

Då startar svenskarna på lördagen i The Open 2026

Åberg får jaga tillsammans med den irländske Ryder Cup-kompisen.