Hoppa till innehåll

Officiellt: Här är världsettans nya kläder

Jason Day byter den ena klädjätten mot den andra. Adidas tre klassiska ränder kommer istället vara Nikes swoosh från och med nu.

Jesper Johansson

Redan i höstas ryktades det om att Jason Day skulle byta sin Adidas-sponsring mot Nike. Under söndagen blev det officiellt.

Världsettorna på herrsidan har under de senaste åren nästan alltid varit en Nikespelare. Tiger Woods och Rory McIlroy har båda spelat med Nikeutrustning och använt deras kläder.

Jason Day, som just nu är världsetta, har tidigare spelat med Adidasutrustning men kommer alltså byta till det amerikanska märket.

Kontraktet löper över flera år och Jason Day kommer att använda företagets skor, kläder, huvudbonader och handskar.

Första gången han spelar i Nikekläder blir i veckans Tournament of Champions i Kapalua, Hawaii.

”Att bli en Nike-spelare är en dröm som blir sann”

– Att bli en Nikespelare är en dröm som blir sann. Märket är synonymt med världens bästa atleter. Jag är hedrad och kan inte vänta på att bli en del av teamet och jobba nära med Nike för att ta mitt spel, och hela golfsporten, till nya höjder, säger Jason Day i ett pressmeddelande.

De två senaste åren har Jason Day spelat enastående golf. 2015 vann australiern fyra av sina sista tävlingar för säsongen. En av tävlingarna var PGA Championship.

Under första delen av 2016 lyckades han dessutom vinna ytterligare tre tävlingar. En av dem var The Players Championship på TPC Sawgrass.

I höstas skrevs det om att Jason Days kontrakt med Nike är värt över 10 miljoner dollar per år. 

Om så är fallet är ännu inte bekräftat.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Dubbelbogey förstörde för Åberg

Svenskarna långt efter täten i Kalifornien.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du säsongsdebuten för Åberg och Norén

Fyra svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling – Ludvig Åberg, Alex Norén, Jesper Svensson och Pontus Nyholm. Här är tv-tiderna och starttiderna.

Svensk Golf

Lista: Här är alla som är med i The Open

Gotterup, Høigaard, Schmid och Kim sista spelare in i fältet till Royal Portrush.

Åberg favorit i San Diego – TV-tider Farmers Insurance

Åberg i Featured Groups första dagarna.

Justin Thomas 13:e spelaren över 60 miljoner dollar

Har en bra bit upp till Tiger Woods i topp. Och här är svenskarna som har tjänat mest på PGA Tour. 

Svensk Golf